niedziela, 13 września 2015

Edmund Niziurski - Naprzód Wspaniali

Kolej na comiesięcznego Niziurskiego. Egzemplarz powieści Naprzód Wspaniali jest mocno zszargany i tak się zastanawiam, skąd on u mnie - z domu nie pochodzi, z antykwariatu też nie, bo nie ma wyceny na końcu... czyżbym go kupiła na allegro, nieświadoma, że brakuje mu grzbietu? Może jeszcze być tak, że to własność Ojca Mojego Dziecka... kiedyś się od niego kilka książek tu przeniosło :)

Wśród dzieł Niziurskiego to ta z oberwanym grzbietem:


Wreszcie ulubione Odrzywoły! Kultowa miejscowość dla czytelników Niziurskiego. Zapyziałe miasteczko na Kielecczyźnie, naturalnie imaginacyjne. Ja osobiście byłam na koloniach w miejscowości Odrzywół w radomskiem, ale to nie było to :) Zapamiętałam stamtąd jedynie ogromne ilości gęsich bobków nad rzeką - gęsi stanowczo wygrywały z kolonistami walkę o kawałek miejsca na "plaży".

Powiedziałam - zapyziałe, ale marzeniem nastolatków w "moich" czasach było mieszkanie w Odrzywołach i przeżywanie tych samych przygód, co bohaterowie powieści, poznanie Zyzia Gnackiego i jego kumpli, spenetrowanie podziemi starego browaru :) Cieszę się, że przede mną przypomnienie sobie kontynuacji przygód Wspaniałych.


Początek:
Koniec:


Wyd. Młodzieżowa Agencja Wydawnicza Warszawa 1977, wyd. III, 298 stron
Z własnej półki
Przeczytałam 7 września 2015 rokuW TYM TYGODNIU OGLĄDAM

1/ film polski WARSZAWSKA SYRENA, reż. Tadeusz Makarczyński, 1956
Na UT cały:


Baśń filmowa, w której wykorzystano różne podania dotyczące powstania i pradziejów Warszawy. Tytułową bohaterką jest Syrena, legendarna pół kobieta, pół ryba, wabiąca śmiertelników w tonie Wisły. Głównymi bohaterami natomiast Wars i Sawa. On jest kowalem w nadwiślańskiej wiosce Rybaki, ona - córką miejscowego kmiecia i pasierbicą wiedźmy Kobylichy, która notabene kocha się potajemnie w Warsie.
6/10

2/ film czeski Oznamuje se láskám vašim, reż. Karel Kachyňa, 1989
Na YT w oryginale:


Jest rok 1944, młody Czech Karel Svorník, wraz ze swym kolegą Bohoušem, przebywa w Dreźnie, gdzie obydwaj przypłynęli na pokładzie barki z ładunkiem tytoniu. Młodzieńcy przeżywają liczne miłosne przygody z niemieckimi kobietami. Pewnego razu Karel poznaje młodą przywódczynię Hitlerjugend, Ulrikę von Polchow. Znajomość ta, którą obie strony traktują początkowo jako kolejny, przelotny romans, przeradza się w silną więź, dzięki której próbują przezwyciężyć uprzedzenia i przetrwać czas grozy. Po kilku chwilach szczęścia, w ich życie okrutnie wkracza jednak tocząca się wojna.
7/10

3/ nr 13 na liście TOP 250 portalu IMDB - film japoński SIEDMIU SAMURAJÓW (Shichinin no samurai), reż. Akira Kurosawa, 1954
Trailer:


Dramat samurajski. Epicka opowieść, której treścią jest historia mieszkańców pewnej japońskiej wioski nękanej i co roku najeżdżanej przez bandę 40-tu opryszków zabierających jej mieszkańcom coroczny dorobek ich ciężkiej pracy na roli. Zdesperowani rolnicy wynajmują do obrony przed bandytami roninów - samurajów "bez pana", którzy za przysłowiową "garstkę ryżu" podejmują walkę z najeźdźcami.
10/10

Wreszcie prawdziwe, ponadczasowe arcydzieło.
Pominęłam numery 10 (Mroczny rycerz), 11 (Gwiezdne wojny) i 12 (Władca pierścieni - Powrót króla). Widowiska nie dla mnie :)

4/ film radziecki, ale wyprodukowany przez kinematografię armeńską AJRIK (Айрик, ՀԱՅՐԻԿ), reż. Genrich Malian, 1972
Na YT w całości, ale po ormiańsku :) Ja oglądałam z dubbingiem rosyjskim.


Do licznej rodziny Owsepa Manusjana przyjeżdża ze wsi ojciec - stary Pogos. Film skupia się na wydarzeniach mających miejsce wewnątrz rodziny - śmiesznych i smutnych, znaczących i mało ważnych, radosnych i tragicznych.
7/10

W 26 minucie filmu akcja toczy się w akademiku czy jakimś hotelu pracowniczym - w pokoju na ścianie nad łóżkiem wisi zdjęcie Olbrychskiego :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz