środa, 28 czerwca 2023

Aleksander Kaczorowski - Czechy. To nevymyslíš


 Książkę znacie, dedykację znacie, to może coś o zawartości? Gdyby sądzić z okładki (czego robić nie będziemy) to super duper, jak mawia Věra, Makłowicz chwali i w ogóle. Gdyby sądzić z Lubimy czytać to po połowie: ci, co przeczytali pierwsi, bo mieli egzemplarze recenzenckie, wiadomo - chwalili 😁 zaś ci, co sobie książkę kupili za własne pieniądze, niekoniecznie.


Ja już miałam z panem Kaczorowskim do czynienia kilkakrotnie, zawsze wrażenia były dość pozytywne. Tym razem... tym razem częściowo. Bo nie przeszkadza mi, że to taki miszmasz wszystkiego, dlaczego nie? Tylko jest tu zbyt dużo naćkane informacji encyklopedycznych i przewodnikowych. A że siłą rzeczy należy się streszczać, to rezultat jest taki, że nie jest to ani przewodnik ani historia Czech ani pogłębiona analiza czeskiej kultury gastronomicznej ani całej reszty. Tak po trochu wszystkiego.


Jednakże uważam, że przeczytać warto. No chyba, że ktoś jest już tak zaawansowanym czechofilem (żeby nie powiedzieć bohemistą), że nic tu dla siebie nie odkryje. Ja owszem, to i owo nowego wyczytałam, przy czym wiadomo, że jeszcze szybciej zapomnę, ja to najwyraźniej do końca świata (mojego) będę odkrywać Ameryki. A w niektórych rzeczach się upewniłam, że miałam rację, bo były to jakieś moje intuicje, przypuszczenia, a tu okazało się, że istotnie tak jest, jak podejrzewałam. To wiadomo - wtedy satysfakcja 😄


Początek:


Koniec:


Zdjęcia półki nie ma, bo książka jeszcze na żadną półkę nie trafiła. Mówiłam już, że może w wakacje coś uporządkuję?

Wyd. MUZA SA Sport i Turystyka, Warszawa 2022, 300 stron

Z własnej półki (od 14 czerwca 2023 roku)

Przeczytałam 23 czerwca 2023 roku 

Czytałam całe sześć dni, no  bo tak teraz mam z czytaniem. Czy to w ogóle jeszcze drgnie i ruszy?

 


Było tak. Wracałam z piekarni z chlebem w ręku i  najwyraźniej z uśmiechem na twarzy, bo starszy pan idący z naprzeciwka zagaił:

- Co dobrego pani kupiła, że tak się cieszy?

Odparłam, że cieszę się, bo idę do pracy.

- Wreszcie sobie odpocznę.

I tak to właśnie wygląda. 

Mój dzień wygląda teraz niby tak samo (dom, praca, sklep), ale jednak inaczej. Mianowicie głównie stoję przy garach i na zmywaku 😂 

Do tej pory pracowałam w godzinach 9-16. Teraz, żeby obsłużyć Ojczastego, chodzę na 11.00. Co niestety oznacza, że jestem w plecy 1400 zł miesięcznie, a jest to dość istotne, bo przecież te pieniądze odkładam na starość, tak?

Po kolei, bo już się ustalił pewien reżim i można to podsumować. Wstaję o 7.00, co jest postępem, bo wcześniej budzik dzwonił o 6.00 - potrzebuję rano czasu, choćby z tego powodu, że myję głowę i staram się nawet nie suszyć jej suszarką, poza tym na przykład oglądam czeski dziennik etc. Około 9.00 zbieram się do budzenia Wiadomej Osoby, coby zabrała się za śniadanie. Śniadanie bowiem, podobnie jak każdy inny posiłek, trwa. Co zresztą rozumiem, bo siedzenie przy stole jest to jakiś rodzaj rozrywki, czegoś odmiennego od leżenia w łóżku. 

Problem z posiłkami jest taki, że nie wchodzą w grę kanapki, tego nie zje. Więc praktycznie trzy razy dziennie trzeba przygotować coś gorącego. I to mnie normalnie rozkłada. Po pierwsze w kółko myślę, co ma być na kolację, co jutro na śniadanie, co było ostatnio, żeby nie powtarzać raz za razem (mam nową rubrykę w kalendarzu, wszystko zapisuję, bo na pamięć nie mogę liczyć). 

Do każdego posiłku trzeba zrobić dwa kubki herbaty z sokiem malinowym i miodem*. Przed śniadaniem i obiadem dodatkowo robi się tzw. galaretkę (jakiś środek przeciw zaparciom w postaci proszku, który należy wymieszać z przegotowaną wodą, ale nie za zimną i nie za gorącą, więc trzeba pamiętać, żeby taka woda była na podorędziu). 

Gdy Ojczasty je, robię porządek u niego w pokoju. Na początku musiałam ściągać prześcieradło, żeby je wytrzepać, ale zafasowałam ze Śmieciarki dwa prześcieradła z gumką, bo zwykłe w dodatku się zsuwało w nocy - materac przeciwodleżynowy jest śliski - i teraz tylko z niego ściągam odkurzaczem paprochy i odkurzam dywan przed łóżkiem i okolice. Bowiem są one pełne drobniutkich kawałeczków papieru toaletowego oraz tzw. urobku (uwaga, delikatni niech odwrócą wzrok) - pochodzącego z nosa 🤣 To samo zresztą robię wieczorem podczas kolacji czyli dwa razy dziennie tańczę z odkurzaczem.

Gdy uda mi się doczekać końca śniadania, podać leki i wreszcie pozmywać, mogę uciekać na Fabrykę.

Po jakimś czasie córka, która zostaje na gospodarstwie, podaje mu gorące kakao. Nie uważam, że powinien je codziennie pić, ale Grażynka mi codziennie robiła. Około 15.00 odgrzewa mu obiad w postaci zupy. Skąd się wzięła zupa? No ugotowałam rano. Co trzeci dzień rano spieszę się bardziej niż zwykle, żeby ją właśnie ugotować.

Ach, dodajmy, że po każdym posiłku należy się deserek (jogurt z miodem, papka z jabłka ugotowanego - nie wiedziałam, o co kaman, ale mi Psiapsióła z Daleka powiedziała, jak to się robi - serek jakiś mały albo takie deserki Monte, tylko w tańszej wersji, w Lidlu są takie Monteravo 😁😁, ciasteczka). Powiem Wam, że w życiu takich toreb ze sklepu nie targałam...

Po obiedzie Ojczastego córka daje dyla. Ja wracam 16.30, o ile nic po drodze nie załatwiam. Zanim zrobię sobie obiad, ściągnę ją ewentualnie, żeby też zjadła, a potem pozmywamy, jest 18.00. Często jeszcze trzeba po zakupy. I nagle jest 19.00 i wypada się zabierać za kolację Ojczastego. Tu się często wspomagam gotowcami (pierogi, krokiety) albo gdy z obiadu zostało coś, co będzie w stanie zjeść. Około 21.00 pozmywane, posprzątane, odkurzone, idę do łóżka, otwieram książkę i... zamykam z powrotem, bo padam.

I teraz pytanie - czy to jest życie?

Czekam oczywiście na weekend. Ale w weekend są dodatkowe rozrywki poza tymi wymienionymi: ze dwie pralki i suszarki trzeba puścić, rzecz główna KĄPANIE, potem zmiana garnituru 😁, pościeli, na drugi dzień jeszcze GOLENIE plus obiady staram się wtedy zrobić takie wspólne, żebyśmy razem zjedli, a więc Myślenice, co to ma być, no bo kotleta nie pogryzie...

Ja pierdykam!

Ale słuchajcie, to już cztery tygodnie i jakoś się w to wszystko wdrożyłam. Tyle że wyobrazić sobie, że tak już ma być zawsze, to normalnie palnąć sobie w łeb.

Przy czym przecież jeszcze nie jest źle. Ojczasty samodzielnie na przykład używa kaczki. W pierwszych dniach wyrywałam mu ją z ręki, żeby iść wylać zawartość, ale zaperzył się, że on sam. Miałam duże obawy, że po prostu będzie raczej wylewał obok, zważywszy na jego wzrok (czytaj: będę miała dodatkową i to mało atrakcyjną robotę), ale nie, radzi sobie 😍 Tyle że często jakoś tak naciśnie przycisk spłukiwania, że on się zatnie i woda się leje, czego oczywiście ani nie widzi ani nie słyszy; bywało, że wracam do domu, a tam wesolutko sobie woda spływa, Bóg wie ile czasu; nie chcę myśleć o rachunku).

 

*Ponieważ duży słoik z miodem ciągle się lepi przy tak częstym korzystaniu, kupiłam w Rossmannie specjalny szklany pojemnik i jest trochę lepiej. 


 

Toteż się nie dziwcie, że jedyną aktualnie dostępną mi rozrywką jest skok do Jordanówki, żeby przywlec z półki kolejne gnioty 🤣 I tu, całe na biało, wchodzą

NAJNOWSZE NABYTKI

Bratny cholera wi, po co mi, a w Kuncewiczowej znalazłam cenny artefakt - kalendarz stuletni. Mogę sprawdzić, jakiego dnia tygodnia się urodziłam (chyba to czwartek był), bo zapomniałam 😂



Normalnie KAŻDY z tych poradników może mi się przydać 🤣🤣🤣

 

Jak sobie tutaj żyjemy, zrobię reportaż fotograficzny... w weekend... dziś zajawka.


27 komentarzy:

  1. Wspieram duchowo, dobrze, ze mnie minal taki obowiazek. A na reportaz czekam mimo wszystko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze 😉
      Mam nadzieję, że się wyrobię ze wszystkim i na spokojnie pomyślę, jak i co.

      Usuń
  2. Już same tytuły poradników powodują, że czuje się chora.
    Masz u mnie medal za kuchenne przeboje i w ogóle!
    Siły i cierpliwości, kochana!
    jotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No co ty! Wręcz przeciwnie 🤣 Od razu sobie myślę, że i tak mam szczęście, bo bóle pleców ostatnio nei dokuczają (na przykład) 😁

      Kuchenne przeboje to raz, liczę na to, że z czasem już na automacie będę to wszystko robić. Nie ukrywam, że byłoby o wiele łatwiej, gdybym nie pracowała...
      Ale jest jeszcze pewien problem związany z trybem życia, o czym pewnie będzie w reportażu.

      Usuń
  3. Urodzona w czwartek... czyli jakby dzisiaj - wszystkiego najlepszego!
    Przypominają mi się angielskie rymy przedszkolne - Nursery Rhymes, a tam:
    Thursday's child has far to go - Czwartkowe dziecko ma przed sobą długą drogę - czyż to się nie sprawdza?
    Życzę Ci pomyślności na tej drodze, widzę, że nie jest łatwa, ale może z czasem się pozytywnie unormuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sprawdziłam w tym stuletnim kalendarzu i rzeczywiście czwartek, dobrze myślałam 😁 Czyli długa droga, tak? 😁
      Moja córka we wtorek. Ciekawe, co przed nią...

      Usuń
    2. Wtorek?
      Tuesday's child is full of grace.
      Pełna wdzięku - jak miło :)
      Cały tydzień tutaj ==> https://en.wikipedia.org/wiki/Monday%27s_Child

      Usuń
    3. Och, na pewno w to nie uwierzy, już ja ją znam 😉

      Usuń
  4. Dzielna i zaradna jestes a takze pogodna pomimo tak duzej zmiany w codziennym zyciu.
    Jak temu dajesz rade to nie wiem ale dajesz.
    U mnie kot duzo zmienil i skomplikowal, dodal roboty a przeciez to tylko kot, o opiece nad starsza osoba ani mysle. Zreszta nie dalabym rady, juz nie mam sil ani mocnego kregoslupa jak dawniej.
    Pozdrawiam serdecznie, dzielna kobieto.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kot trochę jak małe dziecko i starszy człowiek - to samo 😂

      Mówią ( i zawsze to cytuję), że do wyrobienia jakiegoś nawyku/przyzwyczajenia wystarczą trzy tygodnie. No to jutro będą cztery, miałam wystarczająco czasu, nie? 😉

      Usuń
  5. Podziwiam Cię i życzę wytrwałości.
    A co do poradników, to czy one nowe są? Żeby te porady w nich zawarte nie były przestarzałe ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z zeszłego roku i sprzed dwóch lat, więc nowsze nie będą 😁 A i tak pewnie do nich zajrzę za dziesięć lat! Jeśli w ogóle!

      Usuń
  6. BBM: Ciekawa jestem Twojej opinii o książce Grek Zorba. Film jest jednym z moich ukochanych, książkę ledwo zmogłam i jest to jedyna dotąd sytuacja, gdy wyżej oceniłam film na podstawie książki niż samą książkę.
    Życzę Ci dużo zdrowia, siły i cierpliwości w opiece nad Ojczastym. Serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No, trochę zniechęciłaś do czytania 😁 coś nie bardzo mam ochotę (tym bardziej teraz) na walkę z lekturą...
      Aż poszłam sprawdzić, czy na pewno mam film, bo chętnie bym go sobie przypomniała. Mam i to z napisami w wielu językach do wyboru czyli można dodatkowo ćwiczyć się lingwistycznie, na przykład - węgierski 🤣

      Usuń
    2. BBM: Przepraszam, nie taki miałam zamiar. Podziwiam Twoją znajomość wszelkiej literatury i jej komentowanie, stąd moja ciekawość, czy Twój odbiór Greka będzie podobny do mojego, czy może całkiem inny.

      Usuń
    3. Coś jednak czuję, że nieprędko się przekonamy co do tego odbioru... Wzięłam tego Greka Zorbę tak bardziej na zaś 😂

      Usuń
    4. Mnie się książka podobała, no ale czytałam ją na Krecie, więc może to miało wpływ😉 A tak serio to myślę, że to kawał dobrej i dającej do myślenia literatury
      Agata

      Usuń
    5. To na pewno miało wpływ!!!

      Usuń
  7. Serio te poradniki przytargałaś do domu? Taki chłam? To ty jednak coś ściemniasz z tym brakiem miejsca na książki :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przytargałam, bo uważam, że jednak mogą się przydać.
      Pięć z nich to przepisy kulinarne, a tu, jeśli znajdziesz w każdej choćby jeden, który będziesz stosować, to warto 😁
      Pozostałe cztery, z poradami zdrowotnymi, zawierają na przykład ćwiczenia, więc dobrze je mieć pod ręką.
      Nie mówię oczywiście, że te ćwiczenia będę robić 🤣

      Usuń
  8. Jak się dowiesz, jak mądrze i szybko schudnąć, daj znać 🤣
    Co do gotowania dla starszej osoby, znam ten ból, hopla można dostać, no ale co począć. Przyłączę się do głosów podziwu, że dajesz radę i na dodatek zachowując pogodę ducha. Widzisz, jak to dobrze się złożyło, że jednak nie przeszłaś na eme i w pracy odpoczywasz.
    Agata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Subito 🤣🤣🤣 Dowiecie się przecież pierwsi 😂😂😂
      Właściwie to zamierzam stanąć na wadze po tym miesiącu, tylko ciągle zapominam...

      W pracy odpoczywam, a dzisiaj byłam tam ostatni raz. Znaczy ostatni raz przed wakacjami 😁
      Co za dziwne uczucie... muszę natychmiast sporządzić jakiś plan, co robić w najbliższych dniach.
      Właściwie pierwsze punkty już mam gotowe:
      - zgłosić Ojczastego w spółdzielni (zanim jakiś życzliwy sąsiad to zrobi),
      - zorientować się również, jak go zameldować,
      - przesadzić dwa kwiatki,
      - policzyć leki Ojczastego, żeby wiedzieć, kiedy po receptę

      Ale to są takie detale. Prawdziwe wyzwanie to zrobić porządek w papierach, które po Nowej Kuchni zostały powrzucane byle jak czyli po francusku pêle-mêle. Oraz, uwaga, KATALOG książek uaktualnić. O, właśnie, i książki odkurzać, bo od pandemii minęło trochę czasu 😁
      -

      Usuń
    2. A katalog masz w kajeciku czy apce? Ja zaczęłam wpisywać do aplikacji Moja Biblioteka, na razie tylko 250 wprowadziłam, część można po kodach kreskowych, ale stare - a tych mam dużo - ręcznie, uff. Jest to o tyle fajne, że można przeglądać autorami, gatunkami, krajami itp.
      Kwiatek też mam do przesadzenia, sansewierię, która niedługo rozsadzi doniczka, a takie było bidne maleństwo z Lidla rok temu...
      Agata

      Usuń
    3. Katalog mam w laptopie, nazywa się Ant Movie Catalog i jak nazwa wskazuje, jest przeznaczony dla filmów. Tak więc najpierw założyłam katalog filmowy, jakoś tak w 2005 roku, chyba pochodziło to z płytki Komputer Świata, a potem stwierdziłam, że do książek się też nada: autor występuje jako reżyser, czas trwania filmu jako ilość stron etc. 😂 Tam też można filtrować po poszczególnych rubryczkach, a oprócz tego jest etykieta, gdzie w przypadku książek wpisuję np. literatura dla dzieci albo poradniki albo po czesku - i wtedy też po etykiecie można wyszukiwać.

      W pandemii doprowadziłam to do idealnego porządku, przy każdej książce wpisałam m.in. lokalizację, więc była do błyskawicznego odnalezienia. No ale przyszła Nowa Kuchnia, a z nią nowe regały i porządeczek szlag trafił - znaczy tę lokalizację. Więc teraz należałoby od nowa wpisać, gdzie jest dana książka, co dotyczy wszystkich w kuchni i wszystkich w obecnym pokoju Ojczastego.
      No roboty kupa.
      Więc albo PRAWDZIWA emerytura albo znów jakaś pandemia jest potrzebna 🤣

      Sansewierii nigdy nie miałam, choć powinnam, bo słynie z nazwy "żelazne liście", a to dobrze rokuje 😁

      Usuń
    4. Tfu tfu, wypluj to Słowo na Pe!
      Agata

      Usuń
  9. Też mnie ta ksiązka Kaczorowskiego rozczarowała :)

    OdpowiedzUsuń