niedziela, 10 czerwca 2012

M.M. Mariańscy - Wśród przyjaciół i wrogów


Podtytuł: Poza gettem w okupowanym Krakowie.
Historia pary Żydów, która przez całą okupację - dzięki swemu aryjskiemu wyglądowi i mocnym papierom - żyła po aryjskiej stronie i dokonywała cudów dla ratowania innych. W kilka lat po wojnie wyjechali do Izraela.
Opisują przypadki niesamowitego poświęcenia Polaków, ale i donosicielstwa, nieraz zupełnie bezinteresownego.
Książkę wydało Wydawnictwo Literackie w 1988 roku.
Kupione 13 stycznia 2009 w antykwariacie za 14,50 zł.
Przeczytałam 9 czerwca 2012.

Obejrzałam rosyjski film Strana głuchich czyli Kraina głuchych, o głuchej dziewczynie marzącej o zaoszczędzeniu wielkich pieniędzy, które miałyby jej pozwolić na wyjazd do tytułowej krainy, gdzie głusi wiodą szczęśliwe życie, gdzie panuje sprawiedliwość i zawsze błękitne niebo. Ta właśnie Jaja (takie sobie wybrała imię, bo jest proste do wymówienia) w pewnym momencie przygarnia Ritę, szukającą możliwości zdobycia sporej gotówki dla spłacenia długu swojego chłopaka. Dzieczyny wplątują się w rozgrywki między dwoma mafiami: głuchych i słyszących i film przeradza się w kryminał. Ritą jest Czułpan Chamatowa, w jednej z pierwszych ról w kinie. Nie wiem dlaczego byłam święcie przekonana, że film rozgrywa się w Petersburgu, a na końcu okazało się, że to Moskwa.


Obejrzałam też głupotę taką czyli Niania w Nowym Jorku, skuszona graniem głównej roli przez Scarlett Johansson. Dałam się nabrać :(


No i kolejne trzy odcinki Dzieci Arbatu:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz