wtorek, 31 lipca 2012

Aleksander Minkowski - Gruby

Przeczytałam 30 lipca 2012. Z przyjemnością. Chciałabym też obejrzeć serial, ale skąd go wziąć? Film piąte przez dziesiąte pamiętam, a i książkę w młodości czytałam, doskonale utkwił mi w pamięci epizod z ukradzioną matce kromką chleba. Maciek Łazanek ma za sobą pełne głodu dzieciństwo podczas wojny w Komi, toteż gdy nastał czas pokoju, a rodzina wylądowała na Ziemiach Odzyskanych, nadrabia zaległości w jedzeniu, co szybko powoduje otyłość, będącą powodem ostracyzmu ze strony szkolnych kolegów.

Akurat parę dni temu dostałam kartkę z dziećmi z Komi:


Przypomniałam sobie jeden z ukochanych filmów, "wenecki" Pane e tulipani (Chleb i tulipany) w reż. Silvio Soldiniego. Wenecja tam niecodzienna, ta turystyczna pojawia się tylko raz, i to jako odbicie w okularach bohaterki:
Rosalba jest zwykłą gospodynią domową z Pescary. Pewnego dnia podczas wycieczki do Paestum autokar odjeżdża bez niej, bo zasiedziała się w toalecie. Rosalba postanawia wrócić do domu okazją, tymczasem niespodzianie dla samej siebie ląduje w Wenecji, gdzie jeszcze nigdy nie była. Następnego dnia spóźnia się na pociąg do domu, ale za to znajduje pracę w kwiaciarni u starego anarchisty, któremu przypomina Wierę Zasulicz. Schronienie znajduje u kelnera Fernanda z restauracji, gdzie stołowała się w pierwszych dniach, po czym zaprzyjaźnia się z jego sąsiadką i powoli odkrywa tajemnice z życia Fernanda. Tymczasem porzucony mąż nie zasypia gruszek w popiele, w końcu nie ma kto ani ugotować ani koszul wyprasować, wysyła więc do Wenecji w charakterze prywatnego detektywa starającego się u niego o pracę hydraulika.
Zakochanym w Rosalbie kelnerem był Bruno Ganz:

A tu już plany na sierpień, skromne, bo tydzień wypadnie z życiorysu, gdy przyjedzie Psiapsióła z Daleka, i w ogóle wakacje. Ze wstydem muszę przyznać, że nie zrealizowałam w całości planu lipcowego, i to nie z braku czasu, ale z niemożności: Śmierć Wergilego Brocha przerosła mnie. Dojechałam do 64 strony w 4 dni i odpuściłam. Może kiedyś :)
1/ Cracoviana: Mieczysław Smolarski - Miasto starych dzwonów
2/ Literatura światowa: Pearl S.Buck - Matka
3/ Projekt MARININA: Aleksandra Marinina - Ukradziony sen
4/ Reportaż: Walerij Paniuszkin - Dwanaścioro niepokornych
5/ Projekt SIMENON: Georges Simenon - Maigret Lognon et les gangsters
6/ Projekt MARININA: Aleksandra Marinina - Ubijca poniewolie
7/ Seria NIKE: J.D.Salinger - Wyżej podnieście strop, cieśle
Oczywiście w przerwach będę kontynuować projekt ALEKSANDER MINKOWSKI.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz