Nie przypuszczałam, że kiedykolwiek nastąpi w mym życiu taki okres, że CZAS NIE MIJA i NIE MAM CO ZE SOBĄ ZROBIĆ. Jest to jakieś horrendum.
No, ale przynajmniej trochę - do momentu przyśnięcia - czytam. Stację Warszawa przyniosłam z budki chyba w zeszłym roku, do katalogu w każdym razie wpisałam w lipcu. Tak bardziej na wyrost, bo myślałam po co mi to, Warszawa, przeczytam kiedyś i odniosę. Przeczytałam, ale coś mi się odnosić nie chce. Jak to zwykle u mnie, gdzież bym się tam pozbyła czegoś dobrowolnie 🤣
Tym bardziej, że takie dość sympatyczne te felietony i wiekowe już (2007). Minęło prawie dwadzieścia lat, czy Warszawa dziś to ta sama Warszawa, co wtedy? Kto ją tam wie? Chyba tylko warszawiacy... Zastanawiam się, kiedy byłam w stolicy ostatni raz, pewnie właśnie przed 20 laty, może z okładem.
Wyd. Nowy Świat, Warszawa 2007, 141 stron
Z własnej półki
Przeczytałam 2 kwietnia 2025 roku
W Warszawie bywając zatrzymywałam się u ciotki, kuzynki właściwie. W owych latach, a może nieco później, owa ciotka zaprzyjaźniła się mocno z inną kuzynką, z Dżendżejowa, która pracując na kolei mogła sobie pozwolić na częste jazdy pociągiem do niej. A ciotka, zapalona podróżniczka, namówiła ją nawet na jeden czy dwa wspólne wyjazdy; pamiętam opowieść o tym, jak ciotka, kawał wysokiej baby, zemdlała na Chińskim Murze i było sporo ambarasu, gdy koło niej biegali ci drobni mali Chińczycy, usiłując ją podnieść.
Obie kuzynki są na emeryturze, a ta dżendżejowska zaczęła spędzać w Warszawie coraz więcej czasu, bo ciotce zaczęło zdrowie szwankować, a przy tym wszystkim jak jej ktoś (czyli kuzynka) nie zrobił zakupów, nie ugotował i zamroził, to sama z siebie nie bardzo, coraz bardziej wychudzona. Raz w tygodniu udawała się z wózkiem do biblioteki i przywoziła zapas romansideł, bo na takie właśnie lektury przeszła.
I otóż co się dzieje. Alzheimer. Nie ma nikogo poza tą kuzynką, kto mógłby się nią zaopiekować. Kuzynka spędza z nią 24 godziny na dobę, raz są w Warszawie, raz w Dżendżejowie. Jest totalnie wykończona. Pozbierała papiery o DPS i dostała jakąś odpowiedź z pięcioma adresami, ale wszystkie w Warszawie (rejonizacja?), a przecież chciałaby ją jak najczęściej odwiedzać, więc wolałaby gdzieś w świętokrzyskim. Napisała odwołanie i czeka. Dostała dla siebie sanatorium na przełomie maja i czerwca i zaczęła szukać dla ciotki czegoś tymczasowego na parę miesięcy, zanim cokolwiek się rozstrzygnie (zlikwidowały jakąś lokatę w tym celu). Jest u kresu sił, ale - obowiązek moralny... Cały czas zachodzi w głowę, jak to się mogło stać: światowa kobieta, wykształcona, oczytana i nagle tak. Cóż, z każdym może się stać cokolwiek, prawda?
W tym tygodniu któregoś dnia rano zagląda do niej, a ciotka bełkocze coś, posikała się do łóżka (jeszcze nie była zapampersowana), nie ma z nią kontaktu. Chyba miała udar. Błąd, że nie zadzwoniła po pogotowie. W rezultacie wylądowały w tym DPS-ie tymczasowym, gdzie ją przyjęli i kazali dowieźć dokumentację medyczną. Ta jest w Warszawie, więc jutro rano kuzynka wsiada w pierwszy pociąg i po nią jedzie. Co będzie dalej nie wiadomo, ale powtarza, że jest z ciotką źle, bardzo źle.
Ja myślę, że jest na odwrót, właśnie dobrze: ciotce już i tak nic nie pomoże, jeśli szybko odejdzie, będzie najlepiej dla wszystkich. A przed wszystkim dla kuzynki, która z jednej strony czuje ten imperatyw moralny, że musi się nią opiekować, a z drugiej ani te lata ani siły.
Wśród komentarzy pod artykułem o Alzheimerze przeczytałam dziś i taką historię:
Moj dziadek zachorował na Altzheimera i Parkinsona jednocześnie, tuz po przejściu na emeryturę
Pierwsze 2 lata chodzil po domu, uciekał, szukaliśmy go po osiedlu, klasyka
Potem szczęśliwie Parkinson zaczął wygrywać, ostatnie pol roku leżał
Do końca byl w domu, zajmowała sie nim babcia przy wsparciu moich rodziców
I mysle ze to był straszny blad
Babcia
omal sie nie zajechała, ma żelazne zdrowie i charakter wiec przetrwala
ale w wieku 65 stala się fizycznie staruszka i 30 lat pozniej dalej nia
jest. Jest samodzielna i dzielna ale nigdy nie wrocila juz do dawnej
siebie
Mama przezyla nie tylko stratę rodzica tuz po 30 ale tez
traumę ogladania ojca-podpory rodziny w skrajnym stanie. Wielokrotnie
nie miala pojecia czy ma szukać ojca czy jednak zostać w domu z
kilkuletnimi dziecmi. W zaawansowanej ciąży pomagala podnosić
stukilowego czlowieka z podlogi, brat urodzil sie 2 tygodnie po śmierci
dziadka a mama na wiele miesięcy pogrążyła sie w depresji poporodowej.
Odziedziczyła po dziadku czynniki ryzyka (np wysokie ciśnienie) i
powtarza ze mam ja zabic przy pierwszych objawach
Tata dostal od losu, zamiast pomocy tesciowi w naprawie auta, dzwiganie go, powstrzymanie przed demolką, kąpiele itp
Ja
mialam 9 lat jak dziadek zmarl. Mialam pełnoobjawowa nerwice, mam wiele
objawów DDD, mimo ze moi rodzice nie maja nic wspolnego z dysfunkcja i
stworzyli nam fantastyczny dom. Choroba w rodzinie to automatyczna
dysfunkcja. Mam calkowicie „nieaktywne” uczucia opiekuńcze, rodzaj
obrzydzenia do starych ludzi, ogromny dystans do wszelkich „cielesnych”
kontaktów, nie wyobrażam sobie jak np ludzie zmieniają malzonkowi
opatrunki czy pomagają w myciu. Nie mamy dzieci. Maz tez wie, ze ma mnie
zabic.
Kurwa, co za popierdolony świat.
A gdybyście pytali, co lekarka powiedziała w piątek - powiedziała, że ma zbyt wielu pacjentów wpisanych, a te wyniki nie są takie złe, więc kazała mnie dopisać na wizytę na pierwszy wolny termin, we wtorek. Tak że.
Felietony mają to do siebie, że lubią się szybko starzeć. Czytałem niedawno tekst Nienackiego do Szpilek (czyli z założenia powinien chyba głownie bawić) z lat osiemdziesiątych zeszłego wieku i gdyby to nie było w necie (więc mogłem od razu sprawdzać nic mi nie mówiące nazwiska) nie dość, że bym się nie ubawił, ale i sporo bym nie zrozumiał. A jak z tymi tekstami Passentówny? Osiemnaście lat to też już sporo.
OdpowiedzUsuńPełna zgoda - Lepper, afera Rywina... co to kogo teraz obchodzi ??
UsuńZ jednej strony tak, ale z drugiej to tak lekka forma, że jeśli są, powiedzmy, ogólnokulturowe, to warte przeczytania i po latach.
UsuńW tym przypadku ciekawe jest przyjrzenie się, co i jak w stolicy i czy bardzo się różni od innych dużych miast.
Ciekawe, swoją drogą - skoro wydaje się tomy felietonów w formie książkowej, to jednak zakłada się, że jest to lektura ponadczasowa? Bo inaczej po co kupować książkę, która nie dość, że byłaby jednorazową lekturą, to jeszcze bardzo bieżącą...
Można wydać z prostszego powodu - żeby zarobić jeszcze raz na tym samym :P
UsuńZarobić pod warunkiem, że jednak ktoś kupi...
UsuńPo... ony świat.
OdpowiedzUsuńSokrates powiedział (po angielsku) - ..unexamined life is not worth living - https://en.wikipedia.org/wiki/The_unexamined_life_is_not_worth_living
Unexamined - polskich interpretacji tego wyrażenia jest ponad tuzin, ale nie w wikipedii.
Ja tłumaczę to sobie - niekontrolowane - znaczy osoba nie jest w stanie skontrolować swoich zachowań, głównie funkcji biologicznych.
30 lat temu fantazjowałem na ten temat ==> https://ewamaria.blog/2015/06/30/nowa-polska-proza-4/
Mam wrażenie, że już to czytałam 😁 może przy innej okazji zalinkowałeś... s-f niepozbawione realnego niepokoju.
UsuńNo niestety, wobec takich wieści w poniedziałkowy poranek trudno zachować dobry nastrój, a każdego z nas to może spotkać. Na służbę zdrowia nie ma co liczyć, pół biedy jeśli kasa jest, to prywatnie jest jakiś wybór, ale bez kasy, to udręka i mozół dla całej rodziny!
OdpowiedzUsuńCiekawe, jak złe musiałyby być wyniki, by lekarz przyjął, podczas gdy pacjentów tylko po recepty całe poczekalnie!
Pacjent powinien zemdleć w poczekalni, wtedy się nim na pewno zajmą...
UsuńDobrze ze wyniki nie sa bardzo zle - niemniej wymagaja naprawy wiec zycze by lekarka zastosowala wlasciwe leczenie. Pamietaj ze duzo sama mozesz sobie pomoc odpowiednia dieta.
OdpowiedzUsuńA ja nie wiem, czy nie są takie złe - dziewczyna, które mi je wydawała, upewniła się, że na pewno idę do lekarza... Lekarka zresztą, jak się okazało po chwili, myślała, że chodzi o wyniki Ojczastego. A jednak jakaś różnica między stulatkiem a mną to chyba jest...
Usuń/choć w ostatnich tygodniach myślę, że mała/
Zezloscila mnie ta lekarka! Niech sobie przetka uszy bo jesli myli wyniki badan moze doprowadzic swa nieuwaga do wielkich problemow dla pacjenta. Pilnuj ja !
UsuńOczywiscie ze wyniki sa rozne w zaleznosci od wieku.
Podoba mi sie ostatnia linijka wpisu swiadczaca ze zachowalas doze humoru w tym wszystkim.
Lecz sie i zdrowiej, prosze.
wszystkie te "ryzyka w spadku, są zagrożeniem, gdy są nieleczone. medycyna sie rozwija i to dopiero by był dramat, gdyby obciążenia genetyczne były zbywane wzruszeniem ramion. Tak. i ja uważam, że nie ma na co czekać, trzeba rodziców, dziadków oddawać do dps gdy choroba się zaczyna...zazwyczaj ma ten sam przebieg i niestety jest ogromnym obciążeniem dla wszystkich. Współczuję i kuzynce i Tobie.
OdpowiedzUsuńCiekawe, czy kiedyś, za x lat, uda się likwidować tę chorobę w zarodku. A może wręcz wynaleźć szczepionkę?
UsuńWszystko się zmienia - nawet moja kochana Warszawa...
OdpowiedzUsuńNa ile te zmiany są powierzchowne, a na ile trwałe? Oto jest pytanie.
UsuńChciałabym Cię wesprzeć, pocieszyć, ale nie umiem…🙁
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że wizyta we wtorek to odbyła się dziś i że wszystko ok
OdpowiedzUsuńAgata
Odbyła się, zaraz będę pisać.
UsuńCóż, wszystko napisałam, ale mi nie chce opublikować. Jeszcze parę razy spróbuję.
Usuń