poniedziałek, 14 lipca 2014

Trzydziestolecie (mniej więcej) klubu "Kopciuszek"

Historię nabycia tej pozycji opisałam już w poprzedniej notce, więc nie będę się powtarzać :) Taki to był szczęśliwy traf, że akurat panowie z Księgarni Akademickiej wyciągnęli skądsiś rzecz sprzed 4 lat i udostępnili. Pięknie mi się to wpisało w uzupełnienie lektury wspomnień prof. Grodziskiego.
Historia tej publikacji jest ciekawa, bowiem materiały w niej zawarte zostały opublikowane po prawie trzydziestu latach od swego powstania. Najwyraźniej nastał już czas, kiedy było można :)
Na okładce książeczki czytamy:
No i rzeczywiście, materiały z sesji (naukawej) - oto strona tytułowa:

Członkowie Klubu "Kopciuszek" - którym jedynym statutowym obowiązkiem jest chodzić na pogrzeby kolegów - spotykali się od wczesnych lat 50-tych w tym oto miejscu przy ul. Karmelickiej 13 w Krakowie:
/skan zdjęcia pochodzącego z publikacji/

Niestety wśród zdjęć zamieszczonych na końcu książeczki nie ma żadnego z wnętrza kawiarni "Kopciuszek". Zeskanowałam za to jedno ze zdjęć uwieczniających sam jubileusz:

Cóż zawiera ta niepozorna książeczka? No właśnie materiały z sesji, odbytej z okazji jubileuszu. Najpierw ogólnie o jubileuszu, co już mnie rozbroiło dowcipem (wyjazd prof. Krawczuka do Myślenic) :)
Potem wprowadzenie (na końcu wyprowadzenie, oczywiście) i poszczególne referaty. Oto spis treści:

Całość tchnie optymizmem (mimo dodupizmu katastroficznego prof. Krawczuka) i dobrym humorem, widać, że się profesorowie nieźle bawili. Chwała więc Markowi Zgórniakowi za to, że zdecydował po latach wydać dziełko własnym sumptem.
Stanie ono gdzieś tutaj, wiele miejsca nie zajmie, muszę tylko pamiętać, by było obok Klio, córki Mnemosyne:


Wyd. Marek Zgórniak Kraków 2010, 40 stron + 23 czarno-białe fotografie
Z własnej półki (kupione w Księgarni Akademickiej 10 lipca 2014 roku za 6,30 zł)
Przeczytałam od razu czyli 10 lipca 2014 roku


W TYM TYGODNIU OGLĄDAM
1/ film rosyjski TRIETIA RAKIETA/ TRZECIA RAKIETA (Третья ракета), reż. Riczard Wiktorow, 1963
Trzeci film z udziałem Stanisława Lubszina.
Jest na YT w całości:

Dramat wojenny.

2/ film francuski PRZYGODY RABINA JAKUBA (Les aventures de Rabbi Jacob), reż. Gérard Oury, 1973
Na YT trailer:

Francuski przemysłowiec Victor Pivert, znany jest ze swego nieco wątpliwego stosunku do obcokrajowców. Szczególną niechęcią darzy Żydów. Kiedy nieoczekiwanie musi uciekać przed policją, przestępcami... oraz własną żoną, jak na ironię, przyjdzie mu ukrywać się przebranym za rabina. Wtedy także zmieni swoje poglądy...

3/ film czeski KAPRYŚNE LATO (Rozmarné léto), reż. Jiří Menzel, 1968
Na YT całość w oryginale:

Adaptacja powieści Vladislava Vančury. Ironiczny i uroczy obraz małomiasteczkowej społeczności . Do niewielkiego miasteczka przyjeżdża magik z uroczą asystentką .Trzej miejscowi notable w ciągu kilku nocy próbują uwieść uroczą asystentkę - bez powodzenia. Tymczasem sztuka ta udaje się jednej z ich żon - z magikiem. Kiedy magik doznaje kontuzji , żona potulnie wraca do męża...

4/ film japoński SCENA NAD MORZEM (Ano natsu ichiban shizukana umi), reż. Takeshi Kitano, 1991
Na YT trailer:

Shigeru jest głuchoniemym japońskim śmieciarzem. Pewnego dnia na swojej stałej trasie znajduje wśród odpadków rozbitą deskę surfingową i próbuje ją naprawić. Od tej pory on i jego dziewczyna Takako spędzają cały wolny czas na plaży.


2 komentarze:

  1. dodupizm transcendentalny zaiste wart niejednej sesji naukowej ;) A na dodatek będziesz oglądała jedną z lepszych komedii z moim ukochanym Louisem. Ach, Jak on tam pięknie tańczy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obejrzałam wczoraj. Co prawda miałabym dużo zastrzeżeń co do zwyczajów żydowskich i kompletnie nieprawdopodobnych sytuacji przedstawionych w filmie (gdy na przykład dotyka rękami Tory - Tora wówczas ulega desakralizacji i musiałaby zostać odesłana do Izraela na cmentarz Tor), ale miny de Funesa wynagradzają wszystko :)

      Usuń