sobota, 27 sierpnia 2016

Bohumil Hrabal - Dobranocki dla Cassiusa


Cassius to był ukochany kotek Hrabala, tam na daczy w Kersku. Pisarz opowiada mu te swoje dobranocki, wspominając to, co było, komentując to, co jest (także w polityce). Bywalcy gospód, dawni przyjaciele, wizyta w zakładzie fryzjerskim, paczka z kiełbasą, w której rozlała się jałowcówka i potem pijane gołębie, którym Hrabal tę kiełbasę pokroił, panienki z czasów młodości, gdy istniały jeszcze domy publiczne ("stare złote czasy"), towarzysze z czwartego wydziału KC partii na premierze "Zyt głośnej samotności" i późniejsze kreślenie sztuki, i "Pod Złotym Tygrysem", gdzie pisarz spędził chyba pół życia, gdzie zbierał te swoje historie, gdzie kłócił się i godził, gdzie rozdawał książki i autografy, gdzie kupował piwo na metry i gdzie ja piwa nie wypiję, bo zdaje się, że Złotego Tygrysa już nie ma - ale to będę wiedzieć na pewno, gdy przeczytam hrabalowską biografię... ale na razie jadę dalej z tym koksem...


Początek:
Koniec:

Wyd. Świat Literacki Izabelin 2004, 150 stron
Tytuł oryginalny: Večerníčky pro Cassia
Przełożył: Andrzej Czcibor-Piotrowski
Z biblioteki
Przeczytałam 24 sierpnia 2016 roku

Hrabalowska biblioteczna półka:

W TYM TYGODNIU OGLĄDAM
Trochę ruszyłam z filmami po okresie totalnego marazmu.
Za pobytu Psiapsióły z Daleka obejrzałyśmy

1/ SEKRETNE OKNO (Secret Window), USA 2004

- bo miało napisy w jej języku. Film Psiapsiółę zdegustował, ona ma chyba małą odporność na thrillery :) Ja natomiast uznałam, że w swoim gatunku zasługuje na ocenę 8/10 :)
Trailer:


Uznany pisarz przenosi się na prowincję, by w spokoju tworzyć kolejne książki. Wkrótce odwiedzi go tajemniczy mężczyzna, który oskarży Raineya o plagiat.

2/ film włoski CONFUSI E FELICI, 2014
Reż. Massimiliano Bruno
Trailer:


Historia pewnego psychiatry, który zamyka praktykę i porzuca swoich pacjentów, zagrożony ślepotą. Jednak pacjenci nie porzucą jego :)

7/10

3/ film szwedzki MĘŻCZYZNA IMIENIEM OVE (En man som heter Ove), Szwecja 2015
Reż. Hannes Holm
Trailer:


Najpierw przeczytałam, że to film o zrzędliwym staruszku, który nie może się otrząsnąć po śmierci żony i dopiero pojawienie się egzotycznej sąsiadki zmienia jego życie.
Ponieważ uwielbiam filmy o starości, dałam się wziąć na haczyk.
Tymczasem na początku filmu pytają Ove, ile ma lat.
- 59 - odpowiada.
No dobrze. Wcześnie się starość zaczyna dla niektórych. Pewnie to pisał jakiś siedemnastolatek :)

Tak czy siak, mocne 7/10. Piękna historia o tym, jak złamany życiem człowiek otwiera się na innych i okazuje się, że ma wielkie serce, ciągle gotowe na uczucia.

4/ film amerykański, określony jako komedia romantyczna, HISTORIA PUSZYSTEJ MIŁOŚCI (A Big Love Story), USA 2012
Reż. Ryan Sage
Trailer:


Sam był niegdyś szkolną gwiazdą futbolu. Miał nawet szansę na grę w profesjonalnej lidze NFL. Niestety, poważna kontuzja kolana pokrzyżowała jego dobrze zapowiadającą się karierę. Siedem lat później chłopak pracuje za minimalną stawkę, jest samotny, a na dodatek ma nadwagę. Pewnego dnia Sam uświadamia sobie, że czas się za siebie zabrać. Postanawia schudnąć, a z pomocą przychodzi mu osobista trenerka, Cassie.
7/10

5/ w projekcie OGLĄDAM KINO POLSKIE przyszła kolej na AWANTURĘ O BASIĘ, 1959
Reż. Maria Kaniewska
Film w całości:


Film według bestsellerowej powieści Kornela Makuszyńskiego, uhonorowany "Brązowym Lwem" na MFF dla Dzieci w Wenecji w 1960 roku, z doskonałą dziecięcą rolą czteroletniej wówczas Małgosi Piekarskiej.
Akcja toczy się u schyłku XIX wieku. Matka kilkuletniej Basi ginie tragicznie pod kołami pociągu. Na chwilę przed śmiercią udaje się jej wyszeptać adres przyjaciółki, Stanisławy Olszańskiej, której chce powierzyć dziewczynkę. Chwilowo opiekę nad sierotą sprawują doktorstwo Budziszowie z małego miasteczka, lecz muszą wypełnić ostatnią wolę zmarłej. Zrozpaczona perspektywą rozstania z dziewczynką pani doktorowa wysyła list do panny Olszańskiej zawiadamiający o przyjeździe Basi, po czym odprowadza małą do pociągu. Z adresem na piersi dziewczynka sama wyrusza do Krakowa. W pociągu poznaje aktora Walickiego, który ponoć nie znosi dzieci, lecz zajmuje się sierotą, gdy nikt nie zgłasza się po nią na dworzec. Razem z przyjacielem, młodym aktorem Szotem, próbują rozszyfrować informację z kartki zawieszonej na szyi dziecka. Niestety, zalane mlekiem litery zamazały się doszczętnie i bardzo trudno zrekonstruować nazwisko i adres osoby, u której mała ma zamieszkać. Pewni, że udało im się rozszyfrować zagadkę, odwożą Basię do literata Stanisława Olszowskiego. Osłupiały pisarz bardzo szybko poddaje się urokowi dziecka i troskliwie zajmuje się sierotą, a pomagają mu dzielnie i gorliwie służący Michaś i stróżka Walentowa. Tymczasem panna Olszańska, powróciwszy po długiej nieobecności do miasta, dowiaduje się o tragicznej śmierci przyjaciółki i zaginięciu dziewczynki. Wszczyna rozpaczliwie poszukiwania. Odnajduje wreszcie pana Olszańskiego, lecz pisarz nie chce oddać dziecka, które pokochał całym sercem. Rozgrywa się regularna batalia o Basię - z jednej strony walczą panie: panna Stasia, babcia Tańska, doktorowa Budziszowa i dwie paniusie w czerwonym i zielonym kapeluszu, które miały się opiekować dzieckiem w pociągu, z drugiej w szranki staje "cała kamienica", zauroczona przybraną córką literata. W końcu Walicki i Szot wydają wyrok salomonowy: w nieparzyste miesiące roku Basia ma przebywać u panny Olszańskiej, w parzyste - u pana Olszowskiego. Bystra pannica wykorzystuje tę sytuację i bawi się świetnie, ale pragnie mieć jeden dom i dwoje przybranych rodziców. I postanawia, że do tego doprowadzi.
8/10

6/ z kolei w cyklu KINO JAPOŃSKIE - AKIRA KUROSAWA padło na koprodukcję japońsko-ZSRR - DERSU UZAŁA, 1975
Przy tej okazji, jako że miałam film nagrany z TVP Kultura z polskim lektorem, w jesieni życia dowiedziałam się, że to imię i nazwisko wymawia się z akcentem na ostatnich sylabach: DerSU UzaŁA. A ja cały czas mówiłam DERsu UZAła :)
Trailer:


Historia pięknej męskiej przyjaźni na tle surowej natury. Plus wspaniałe zdjęcia tajgi.
9/10

7/ i kolejny film polski BIAŁY NIEDŹWIEDŹ, 1959
Reż. Jerzy Zarzycki
Film w całości:


Młody uczony, Żyd, Henryk Fogiel, ucieka z transportu do obozu zagłady. Znajduje w Zakopanem schronienie w skórze niedźwiedzia, pozując turystom do zdjęć pamiątkowych. Zdemaskowany przez niemieckiego majora staje się w jego ręku zabawką, ale także partnerem do poważnych rozmów, w których uciekinier zyskuje stopniowo przewagę i ratuje swe życie. W wyniku nieporozumienia ginie jednak usiłująca go ratować dziewczyna.
7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz