wtorek, 17 marca 2015

Daria Doncowa - Przesyłka dla kameleona

Zajrzałam na Rajską po Pamiątkę z Celulozy, a tam dwie Doncowe po polsku stały i czekały na chętnego. To wzięłam, no bo co w końcu, kurde.
Na regale koło łóżka mam miejsce na książki z bibliotek właśnie:

Łyknęłam raz dwa, bo wiadomo, lektura lekka, łatwa i przyjemna. Pomyśleć, że to właśnie od Doncowej zaczęła się moja przygoda z rosyjskim... i na niej prawie kończy :)
O treści książki napisano właściwie wszystko na okładce:
Czytałam ją już w oryginale w 2011 roku, ale nie od razu się zorientowałam, że to znam, bo polski tytuł ma się nijak do rosyjskiego. Mało tego, chyba nawet film oglądałam! Jak to dobrze mieć taką krótką pamięć w wypadku kryminałów :)
Jak to u Doncowej bywa, kryminalna intryga jest tylko pretekstem do snucia rozmaitych opowieści z życia. Jakoś tak już mają jej bohaterowie, że bez oporów spowiadają się z całego zagmatwanego życiorysu domorosłej pani detektyw :) wystarczy zadzwonić, zaraz proponują, żeby do nich przyjechać, podają adres, zapraszają obowiązkowo do kuchni (bo tam się lepiej rozmawia) i zaczynają długie rozhowory. Nie wspomnę już o babulkach siedzących na ławkach przed blokami. Czego to nie można się od nich dowiedzieć. Resztę rzekomo można znaleźć w internecie lub we własnym komputerze, na przykład Lampa ma bazę danych ze wszystkimi mieszkańcami Moskwy :) W ostateczności można zadziałać kanałami milicyjnymi, bo przecież u tej autorki bohaterki poszczególnych serii albo mają męża- milicjanta, albo takiego przyjaciela domu albo sąsiada. W ten sposób można zawsze wykryć właściciela samochodu, mając do dyspozycji jego numer rejestracyjny. Często też w swoich kryminałach autorka wraca do czasów CCCP i tu też dużą rolę odgrywa historia małżeństwa skazanego na odsiadkę w łagrach za rzekomy zamach na Breżniewa i proceder zabierania takim 'przestępcom' dzieci. Tematy poważne, by nie powiedzieć tragiczne mieszają się z prozą życia i komicznymi sytuacjami prowokowanymi przez Lampkę, ot taki sympatyczny bigos na pół kryminalny :)
Stanowczo jednak wolę czytać te 'humorystyczne detektywy' w oryginale, to sama radość, bogactwo współczesnego języka ulicy i satysfakcja, że się go rozumie :)

Początek:
i koniec:


Wyd. Videograf Chorzów 2012, 318 stron
Tytuł oryginalny: Swołocz nienagladnaja /Сволочь ненаглядная
Przełożyły: Barbara Leszczuk, Ewa Skórska
Z biblioteki na Rajskiej
Przeczytałam 16 marca 2015 rokuNAJNOWSZE NABYTKI
To jest rezultat ostatniego Paustowskiego. Weszłam na chwilkę na allegro zobaczyć, co jeszcze jest, znalazłam Skok na południe u Wasaczka, a wiadomo, od Wasaczka z jedną książką się nie wyjdzie :) spenetrowałam dział z literaturą rosyjską i radziecką i mam:
Całość kosztowała mnie mniej niż jej przesyłka, ot paranoja :)
A dziś prosto po robocie udaję się w odległe rejony tzw. sypialniane, by odebrać dwa cracoviana. Przygodo, hej przygodo!W TYM TYGODNIU OGLĄDAM

1/ film rosyjski ŻENSZCZINA W MORIE (Женщина в море), reż. Wiaczesław Krisztofowicz, 1992
Na YT nic. Coraz gorzej z tymi rosyjskimi filmami, w miarę przesuwania się w czasie :(
O samym filmie tez mało przeczytałam. Że nakręcony według znanej powieści Leonida Borodina (znanej może u nich), który do 1988 roku był więźniem łagrów sowieckich. Otóż akcja jest taka, że do cichej miejscowości nadmorskiej przyjeżdża na odpoczynek znany pisarz-dysydent. Łańcuch przypadków wciąga bohatera w nowe, wątpliwe przedsięwzięcie. Wsio.

2/ kolejny film polski z 1953 roku - PIĄTKA Z ULICY BARSKIEJ - reż. Aleksander Ford
Na YT w całości:


Rozgrywający się w zrujnowanej Warszawie roku 1947 dramat społeczny. Historia trudnej reedukacji zdeprawowanych przez wojnę chłopców, których reakcyjne podziemie usiłuje wykorzystać do swoich celów. Pięciu młodych chłopców, którzy przywykli do wojennego stylu życia, nie potrafili dostosować się do nowych warunków i wchodzi na drogę przestępczą. Stają przed sądem oskarżeni o kradzież. Ponieważ nie zjawił się świadek oskarżenia, Radziszewski, otrzymują dwa lata więzienia z zawieszeniem. Opiekę kuratora sprawuje nad nimi robotnik Wojciechowski. Reedukację utrudnia działalność przedstawicieli reakcyjnego podziemia. To oni żądają "unieszkodliwienia" owego świadka. Radziszewski zwabiony przez chłopców do piwnicy w czasie bójki wpada do wyrwy i zabija się. Odtąd nad chłopcami ciąży to nie chciane zabójstwo . . . Dwaj chłopcy otrzymują dzięki kuratorowi pracę przy budowie Trasy W-Z. Jeden z nich, Kazek, zakochuje się w Hance, dziewczynie pracującej jako kreślarz. Podziemie planuje wysadzenie w powietrze Trasy W-Z. Ma w tym wziąć udział "piątka z ulicy Barskiej". Chłopcy odmawiają jednak posłuszeństwa. Milicja udaremnia zamach, ale Kazek zostaje ciężko ranny. Nie wiadomo, czy wyżyje i czy chłopcy staną przed sądem . . .

W trzecim tomie Historii filmu polskiego piszą o tym filmie bardzo dużo, więc tylko początek:

3/ film czeski PROCARZ (Práče), reż. Karel Kachyňa, 1960
Na YT fragment z angielskimi napisami:


Na Filmwebie ktoś napisał:
Wczesny film Karela Kachyňy pt. Procarz w Polsce jest zupełnie nieznany, choć dostępny na YT. Szkoda, bo jest to jeden z najbardziej optymistycznych filmów wojennych jakie nakręcono. Do tego pozbawiony nachalnej propagandy od której nie stronią np. filmy radzieckie z tego okresu.
Fabuła jest prosta, 6-7-latkiem, który stracił rodzinę w obozie koncentracyjnym opiekują się frontowi żołnierze. Trwa jeszcze wojna, dzieciak staje się maskotką oddziału, choć sam siebie traktuje jako pełnoprawnego członka oddziału i stąd wychodzą dość zabawne, ale i poważniejsze sytuacje.
Najlepsze filmy Kachyňa miał jeszcze przed sobą, niemniej ten obraz wart jest na pewno obejrzenia. O klasie reżysera świadczy tutaj także bezbłędne poprowadzenie dziecięcych aktorów.


4/ film japoński PSOTNIK (Tokkan kozo), reż. Yasujirô Ozu, 1929
Na YT cały:


Przestępca (Tatsuo Saito) dostaje zadanie porwania dziecka (Tomio Aoki). Udaje mu się namówić małego chłopca, aby ten poszedł z nim do jego domu. Szybko jednak okazuje się, że malec jest bardzo psotnym, kłopotliwym dzieckiem.

5/ z historii kina - amerykańska wytwórnia Edison i jej główny realizator Edwin S.Porter.
Na YT na przykład słynny NAPAD NA EKSPRES (The Great Train Robbery)z 1903 roku:


Pierwszy western. Grupa bandytów napada na pociąg. W pościg za zbirami wyrusza szeryf.

Okazuje się, że mam 4 DVD z masą filmów tej wytwórni, więc rozkładam je na najbliższy miesiąc.
W Toeplitzu:
wyczytałam:

6/ kino najnowsze - SERCE SERDUSZKO - reż. Jan Jakub Kolski, 2014
Zwiastun:


Maszeńka marzy o karierze primabaleriny. Pewnego dnia ucieka z domu dziecka, a w ślad za nią rusza Kordula, jej ekscentryczna opiekunka i miłośniczka tatuaży. Razem przemierzają całą Polskę od Bieszczad aż do Gdańska, by zdążyć na egzamin do szkoły baletowej. Ścigane listem gończym przez policję, napotykają na swojej drodze mnóstwo dziwnych postaci, które pomagają dziewczynce spełnić marzenia. Maszeńki szuka też jej ojciec, który musi na nowo odnaleźć drogę do serca córki i odmienić swoje życie.7 komentarzy:

 1. Nie muszę pisać, jak bardzo interesują mnie te cracoviana? Nie, nie muszę...;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ranysiu... cała historia z nimi wyszła... zdecydowanie ten wtorek to nie był mój dobry dzień... ale o tym następną razą :)

   Usuń
  2. O, to ciekawam bardzo:)

   Usuń
  3. Z detalami opisałam
   http://www.photoblog.pl/przewodnikpokrakowie/172279513
   :)

   Usuń
  4. O matko! Ależ historia! No współczuję. Zwłaszcza z powodu tej zaginionej książki. Ale... punktu widzenia sprzedawców rzeczywiście jesteś wymarzą klientką;) I pomyśleć, że potem mówi się, że w tym Krakowie to centusie mieszkają;)

   Usuń
 2. Wypozyczyłam inny tytuł tej autorki, licze na cieka przygodę :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Doncową to jest tak: albo się ją kocha albo się jej nie cierpi :)

   Usuń