niedziela, 12 sierpnia 2012

J.D. Salinger - Wyżej podnieście strop, cieśle

Dwa opowiadania: Wyżej podnieście strop, cieśle i Seymour Introdukcja, opublikowane wcześniej w New Yorkerze. Autor pisze, że zamierza stworzyć całą sagę poświęconą artystycznej rodzinie Glassów z Nowego Jorku. Chyba mu się to nie udało, bo z tego co wiem, poza swą sztandarową powieścią Buszujący w zbożu napisał tylko szereg opowiadań, a potem zamilkł. A szkoda.
Powyższe opowiadania traktują o najstarszym z siedmiorga dzieci Glassów, Seymourze. Pierwsze to opis jednego upalnego nowojorskiego popołudnia, kiedy narrator, młodszy brat, przybywa - na przepustce z wojska, bo akcja dzieje się w 1942 roku - na ślub Seymoura. Drugie to próba portretu Seymoura, który można określić jako kubistyczny :)
Opublikowana przez Czytelnika w 1966 roku, książka pochodzi z antykwariatu Marcia.
Przeczytałam 11 sierpnia 2012.


Pobrałam z biblioteki na Królewskiej kolejne tomy Minkowskiego, a w poniedziałek otwierają Rajską, gdzie spodziewam się znaleźć jeszcze sześć innych :)


Z allegro odebrałam ostatnie cracoviana. Dzięki Bogu wielkie, że istnieje internet, bo o pewnych książkach w życiu nie słyszałam ani się z nimi nie zetknęlam, jak ta Historia działań sanitarnych w Krakowie ponieżej:

Przechodziłyśmy też z Psiapsiółą z Daleka ulicą Stolarską i coś mnie wciągnęło do tamtejszego antykwariatu, który nawiedzam mniej więcej raz na rok, bo jest drogawy. Okazało się, że to prezydent Leo mnie wciągnął (złotych dwadzieścia):


Obejrzałyśmy dwa filmy. Pierwszy to Manuale d'amore 3 czyli trzecia już część Podręcznika miłości w reż. Giovanniego Veronesi. Takie sobie trzy historyjki, niespecjalnie mnie przekonują. Magnesem był jeden z epizodów, w którym główne role grają Robert De Niro i Monica Bellucci.


Innego kalibru są Le notizie degli scavi czyli Nowiny z wykopalisk. Reżyser Emidio Greco twierdzi, że to ostatni już jego film, jednocześnie nakręcony według pierwszego napisanego przez niego scenariusza, który czekał na realizację prawie 50 lat. Historia nieco opóźnionego w rozwoju "Profesora", zagranego fenomenalnie przez Giuseppe Battistona, pracującego jako "przynieś-wynieś-pozamiataj" w domu publicznym w Rzymie. Któregoś dnia odwiedza w szpitalu dawną pensjonariuszkę tego zakładu i zaczyna inaczej patrzeć na życie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz