poniedziałek, 30 listopada 2015

Susanna Agnelli - Vestivamo alla marinara

To był wydawniczy bestseller we Włoszech w latach 70-tych. Susanna Agnelli (zmarła w 2009 roku) pochodziła ze słynnej rodziny założycieli FIAT-a, była siostrą Gianniego Agnelli.
Jak pisze w tej autobiografii, obejmującej lata dzieciństwa i młodości aż do wyjścia za mąż, jej życie było uprzywilejowane, ale też pełne odpowiedzialności. Nie na darmo angielska guwernantka zwykła jej powtarzać: Don't forget you are an Agnelli.
We wstępie do książki autorka wyjaśnia, że pewien angielski wydawca poprosił ją o napisanie książki o faszyźmie lub o życiu bogatej rodziny w czasach faszyzmu:
Spodziewał się plotek, skandali, nazwisk. Nie o tym jednak powstała ta książka i wydawca był chyba zawiedziony. Agnelli opisała po prostu swe dzieciństwo i młodość, spędzone wśród rodziny i przyjaciół, którzy może faktycznie nosili znane nazwiska, ale dla niej byli po prostu przyjaciółmi, znajomymi, tak jak Malaparte był kochankiem matki, a Galeazzo Ciano miłym kompanem.

Życie burżuazyjnej rodziny, gdzie dzieci było wychowywane po królewsku i ubrane w marynarskie stroje przemierzały wraz z ekscentryczną matką trzymającą je za rękę cały włoski półwysep. Najciekawsze stronice to te opowiadające o czasie wojny, o bratobójczych walkach, o odwecie na faszystach, który brali ci, co kilka lat wcześniej posłusznie podnosili rękę w znanym nam pozdrowieniu.


Początek:
i koniec:


Wyd. Arnoldo Mondadori Editore 1976, 231 stron
Z biblioteki Włoskiego Instytutu Kultury
Przeczytałam 29 listopada 2015 rokuNAJNOWSZE NABYTKI

Wstąpiłam do Taniej Jatki skontrolować, czy czegoś z cracovianów nie mają. Mieli.
Czwarty tom serii Sztuka sakralna Krakowa w wieku XIX:

i jeden Nazar, którego nie miałam:

No i odebrałam z Bonito.pl opowieść o ostatnim Pusłowskim:
Tak że już sama nie wiem, w co najpierw ręce włożyć, jak mawia moja mama :)


W TYM TYGODNIU OGLĄDAM

1/ film włoski ITALO, reż. Alessia Scarso, 2015
Trailer:


Baśń o bezdomnym psie, który zdobywa serca całego sycylijskiego miasteczka.
6/10

2/ film czeski BABIE LATO (Babí léto), reż. Vladimír Michálek, 2001
Trailer:

A tu znalazłam cały film z napisami angielskimi:


Vladimír Michálek opowiada głęboko ludzką historię. Vlastimil Brodský wcielił się w rolę siedemdziesięciopięciolatka, młodego duchem, wiecznego marzyciela, dla którego świat pozostał miejscem radości i realizacji najbardziej zwariowanych pragnień. W odróżnieniu od swej ukochanej, cały czas zamartwiającej się żony, nie zgadza się na los pełnej rezygnacji starości, traktując życie jako niekończące się wyzwanie, w którym każdy dzień staje się doskonałą okazją do nowych przygód. Razem z wiernym i oddanym kolegą z operetki przenosi role teatralne w życie i spełnia w ten sposób własne, od lat zaniedbane pragnienia. Film o przyjaźni, miłości i nieumieraniu jest dedykowany odtwórcy roli głównej - Vlastimilowi Brodskiemu. Aktor ten za swoją kreację, tak samo jak Stella Zázvorková, zdobył nagrodę Czeskiego Lwa.
8/10

3/ nr 27 z listy TOP 250 portalu IMDB - SIEDEM (Se7en), reż. David Fincher, USA 1995
Trailer:


Siedem. To liczba ofiar, których dosięgnie gniew jego wybrańca. To liczba sposobów odebrania życia, które on wybierze. To liczba dni tygodnia z życia deszczowej metropolii, które obejrzysz na ekranie, poznając zakamarki umysłu szaleńca. Ale czy na pewno jest on szalony, czy może szalone są tylko drogi, którymi prowadzi pozbawione empatii społeczeństwo do oświecenia?
8/10

4/ film amerykański STARSZA PANI MUSI ZNIKNĄĆ (Duplex), reż. Danny DeVito, 2003
Trailer:


Alex i Nancy znajdują mieszkanie swoich marzeń. Jest tylko małe "ale" w postaci staruszki mieszkającej piętro wyżej. Wkrótce młoda para przekona się na co ich stać, gdy będą walczyć o odrobinę spokoju.
7/10

5/ film włoski CUDA (Le Meraviglie), reż. Alice Rohrwacher, 2014
Trailer:


Kiedy lato dobiegnie końca, nic już nie będzie takie samo w życiu Gelsominy i jej trzech młodszych sióstr. Dziewczyna mieszka z dala od cywilizacji, w ukrytym zakątku na włoskiej prowincji, gdzie trudno jeszcze spotkać turystów. To właśnie tutaj przenieśli się jej rodzice, dawni członkowie hippisowskiej komuny, by żyć blisko natury i chronić swoje dzieci przed "upadkiem świata". Tego lata, jak co roku, większość dni będzie upływała rodzinie na tradycyjnej produkcji miodu, z której z trudem udaje im się związać koniec z końcem. Jednak po raz pierwszy surowe reguły narzucone przez ojca ulegną rozluźnieniu. Gelsomina marzy bowiem, by uratować rodzinę przed bankructwem i zdobyć wielką nagrodę w telewizyjnym teleturnieju prowadzonym przez tajemniczą Milly Catenę. Choć stoi to w całkowitej sprzeczności z poglądami i wartościami, które do tej pory wpajał jej ojciec, dziewczyna za wszelką cenę będzie starała się przekonać go do tego pomysłu.
8/10
Tu 8 i dla Siedem też 8... ale na zupełnie innych poziomach: Siedem to dobry thriller, a Cuda to film po prostu magiczny. Zresztą dostał Grand Prix na festiwalu w Cannes.

4 komentarze:

 1. "Starsza pani musi zniknąć" - rewelacyjna czarna komedia. Sceny z emerytką stepującą nad głową - przezabawne!
  A tak przy okazji wyznam, że ostatnio obejrzałam świetny film i chciałabym polecić. Chodzi o "Franz + Polina" Segala, wg scenariusza Alesia Adamowicza (ten sam, co napisał "Księgę Blokady" i scenariusz do wstrząsającego filmu "Idź i patrz") Franz z Poliną to też II wojna światowa, Białoruś, on niemiecki żołnierz z SS, ona prosta dziewczyna z Polesia, ale to nie zwykle love story, lecz świetnie zagrany film, który duszę ściska. Duszoszcziptalenyj znaczy. Głowną rolę męską zagrał młody aktor niemieckie z polskimi korzeniami, ze śląska, Adrian Topol. Ale jak zagrał, klękajcie narody! Namawiam!!! Jest tu: https://www.youtube.com/watch?v=tU42DrjYnRw

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej! Nominowałam cię w Liebster Blog Awards 2015. Więcej:
  http://dzikadusza9.blogspot.com/2015/12/liebster-blog-awards-2015.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, że o mnie pomyślałaś, ale nie liebsteruję :)

   Usuń