wtorek, 26 maja 2015

Antoni Czechow - Drogi pies

Tym razem tom 3, zawierający utwory z 1885 roku:

Drogi pies okazuje się nie tak bardzo drogi sercu swego pana.

Porucznik Dubow, nieco sobie podpiwszy do spółki z wolontariuszem Knapsem, wpadł na świetny pomysł sprzedania mu swego psa. Miłka to według niego czystej krwi angielski seter, gdy była szczeniakiem, zapłacił za nią sto rubli. Wspaniały pies, tyle że Dubow nie ma czasu polować, więc zwierzę się marnuje. Im bardziej Knaps się wykręca od tego nabytku, tym bardziej Dubow zachwala swego ulubieńca, gotów przysiąc, że to - wbrew imieniu - pies, a nie suka. Wieczór mija w rytmie opróżnianych butelek, Dubow spuszcza z ceny, w końcu proponuje Knapsowi Miłkę za darmo... by wreszcie spytać, czy hycle miejscowi przyjmują psy. Okazuje się, że ta cenna Miłka paskudzi w mieszkaniu, a w dodatku poprzedniego dnia zeżarła w kuchni wszystko mięso!


Wyd. CZYTELNIK Warszawa 1957, str. 171-174
Tytuł oryginalny: Dorogaja sobaka /Дорогая собака
Przełożyli: Janina i Jan Brzechwowie
Z własnej półki
Przeczytałam 24 maja 2015 rokuW TYM TYGODNIU OGLĄDAM

1/ piąty odcinek serialu rosyjskiego CZECHOW I CO
Będą to ekranizacje kolejnych trzech opowiadań: Dipłomat, Papasza, Perpetuum mobile.
Nie ma na YT :(

2/ film polski OPOWIEŚĆ ATLANTYCKA, reż. Wanda Jakubowska, 1954
Na YT jedynie fragment w podsumowaniu 1954 roku:


Losy odnalezionego przez francuskich chłopów Niemca - dezertera z walczącego w Wietnamie oddziału Legii Cudzoziemskiej. Trzynastoletni chłopiec francuski Bernard podczas wakacji spędzanych na wybrzeżu Atlantyku zaprzyjaźnia się z Gastonem, wychowywanym przez miejscowego drwala. Obaj odkrywają w zniszczonym bunkrze niemieckim uciekiniera z Legii Cudzoziemskiej...

3/ film czeski MIŁOŚĆ MIĘDZY KROPLAMI DESZCZU (Lásky mezi kapkami deště), reż. Karel Kachyňa, 1979
Fragment:


Romanca o žižkovskom dievčati, dvoch bratoch, stratenom obuvníkovi a nedozretom viniči. Príbeh z pražského Žižkova tridsiatych rokov. V meste sa rozmáha veľkoobuvník Baťa a obuvník Bursík čím menej dokáže konkurovať jeho lacným produktom. Jeho dvaja synovia prežívajú obdobie, ktorému sa vraví dospievanie a každý iným spôsobom. Prvé milostné splanutia a hľadanie si miesta v živote poznamenanom sociálnou neistotou a neskôr okupáciou...
Historia z praskiego Žižkova lat trzydziestych. W mieście rozwija działalność przedsiębiorca Bata i szewc Bursik nie jest w stanie konkurować z tanim produktem. Jego dwaj synowie przeżywają okres dorastania każdy na swój sposób. Pierwsze miłosne doświadczenia i szukanie własnego miejsca w życiu.

4/ film japoński MATKA POWINNA BYĆ KOCHANA (Haha wo kowazuya), reż. Yasujirô Ozu, 1934
Na YT w całości z polskimi napisami:


Beztroskie życie rodziny Kajiwara kończy się niespodziewanie, kiedy patriarcha rodu umiera na atak serca. Osiem lat później, najstarszy syn Sadao, dowiaduje się, iż nie jest biologicznym synem swojej matki Chieko, przez co odrzuca jej miłość. Rodzina przeprowadza się do skromnego domu na wsi, ale relacje pomiędzy nimi psują się po tym, jak matka zaczyna faworyzować swojego pasierba. Po tej sytuacji Sadao ucieka z domu.

5/ z płyty EDISON - INVENTION OF THE MOVIES - filmy tej wytwórni z roku 1914, wśród nich ten:


6/ film rosyjski DUREŃ (Durak), reż. Jurij Bykow, 2014
Na YT w całości:


Wezwany do awarii hydraulik Dima orientuje się, że stary budynek, w którym się znajduje, wkrótce runie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz