wtorek, 4 sierpnia 2015

Edmund Niziurski - Siódme wtajemniczenie

W tym miesiącu powinnam czytać zbiór opowiadań NIKODEM I TAJEMNICA GABINETU, ale research w bibliotekach krakowskich wykazał, że mają go jedynie w jednej filii nowohuckiej, stanowczo odmawiam jazdy tam w najbliższym czasie, więc pożyczyłam w swojej osiedlowej Jordanówce następną powieść. Niestety tylko w takim brzydkim wydaniu mieli. W czasach szkolnych czytałam ładniejsze :)

Tytuł Siódme wtajemniczenie jakoś nic mi nie mówił, dopiero gdy zobaczyłam, że pierwotny tytuł to Twierdza Persil, od razu mi się wszystko przypomniało. Jedna z najulubieńszych lektur Niziurskiego. Typowo chłopacka - akcja znów w szkole męskiej, gdzie rywalizują ze sobą dwa gangi: Blokerów i Matusów - ale i dla mnie, dziewczynki, niesamowicie wciągająca i pociągająca. Pamiętam, jak marzyłam o takich przygodach, o tym, żeby i w moim otoczeniu działy się takie rzeczy, żeby chłopcy mieli takie miejsce, jak twierdza Persil, żeby mlekoza, serkoza, żeby nagrywanie, paczki dla jeńców, Kołomyja, Interkot :)
I mimo, że książka ma smutny wydźwięk, bo przecież Cykuś traci młodzieńcze złudzenia, to jednak zapamiętuje się głównie klimat wiecznej zabawy.
Aż dziw, że nigdy nie pokuszono się o ekranizację.
Nawiasem mówiąc, we wrześniu będzie premiera KLUBU WŁÓCZYKIJÓW! Ale przeniesionego w nasze komputerowe czasy.


Początek tomu I:
Koniec tomu I:


Początek tomu II:
Koniec tomu II:


Wyd. Siedmioróg Wrocław 1992, tom I - stron 155, tom II - stron 201
Z biblioteki
Przeczytałam 3 sierpnia 2015 roku


W TYM TYGODNIU OGLĄDAM
Wrzuciłam na ruszt włoską bajkę o tym, co by było, gdyby tak wskutek machinacji polityków prezydentem Włoch został wybrany zwykły człowiek.
Nazywa się to BENVENUTO PRESIDENTE, reż. Riccardo Milani, 2013
Na YT w całości:

7/10

2 komentarze:

  1. Pamiętam tą książkę jeszcze z moich szkolnych czasów. Chętnie do niej wrócę. Dzięki za przypomnienie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja sobie ostrzę zęby na kilka kolejnych przypomnień w związku z Niziurskim :)

      Usuń