wtorek, 23 czerwca 2015

Edmund Niziurski - Jutro klasówka

Sama sobie się dziwię, że - choć pocieram neuronem o neuron, ale nic mi nie wychodzi z tej mózgownicy zajętej aktualnie jeno problemami - to jeszcze mi się chce zdjęcia zrobić i załadować. Na tyle jestem w stanie się zdobyć, żeby nie zatracić kompletnie sensu tego kilkuletniego notowania lektur...

Tak więc kolejny tom z bibliografii Niziurskiego:
Tym razem są to trzy opowiadania.
Z tytułowego pochodzi - jak mi się przypomniało podczas czytania - jeden z ulubionych cytatów. Matka pyta:
- Jak to, zjadłeś obiad w szkole?! Przecież mówiłeś, że szkolne obiady pachną starą ścierką.
- Teraz kupili nowe ścierki.

Rzecz u mnie w domu wiecznie na topie :)

Początek:
i koniec:

Wyd. "Śląsk" Katowice 1966, 218 stron
Z własnej półki
Przeczytałam 15 czerwca 2015 rokuW TYM TYGODNIU OGLĄDAM

1/ dziewiąty odcinek serialu rosyjskiego CZECHOW I CO, 1998
Będą to ekranizacje kolejnych trzech opowiadań: Rasskaz gospożi NN, Żitiejskije niewzgody, Myslitiel.
Na YT brak.

2/ film polski PODHALE W OGNIU, reż. Henryk Hechtkopf i Jan Batory, 1955
Na YT początek:


Na Ukrainie trwa powstanie Chmielnickiego. Młody szlachcic Kostka Napierski przyjeżdża do Pcimia w poszukiwaniu ludowego przywódcy, bakałarza Radockiego. W karczmie sprzeciwia się samowoli starosty, staje w obronie prześladowanego chłopa. Musi uciekać przed pachołkami. W Pcimiu ustala z chłopskimi przywódcami taktykę buntu przeciw feudałom i wysyła do Chmielnickiego kuriera z wieściami. Ten w drodze powrotnej zostaje ujęty przez ludzi wojewody. Wybucha chłopski bunt - najpierw drobne starcia ze szlachtą, potem zajęcie zamku w Czorsztynie. Szlachta jednoczy się w obliczu wspólnego wroga. Wojska biskupie oblegają zamek. Rozproszone grupy chłopskie zostają po kolei rozbite. Powstanie upada. Jego przywódcy stają przed sądem szlacheckim, czeka ich śmierć na haku. Przed egzekucją przepowiadają nadejście sprawiedliwości społecznej.

3/ film czeski Kam, pánové, kam jdete? reż. Karel Kachyňa, 1987
Mam ten film z rosyjskim dubbingiem, nazywa się KUDA IDIOTIE, TOWARISZCZI?
Na YT fragment:


Hlavní postavou je čtyřicetiletý architekt Jan Kolvara, který sice zapomněl tašku se sportovním oblečením v telefonní budce, ale přesto se z jakéhosi trucu pustí do dálkového pochodu, společně se svým mladším kolegou Robertem, jeho dívkou Eliškou a také svým bývalým kamarádem a současným nadřízeným Crhou a jeho milenkou Vaňkovou. S přibývajícími kilometry se však blíží nejen cíl, kterým je sto ušlapaných kilometrů, ale také řada osobních rozhodnutí a vyřešení Janových pracovních i osobních vztahů nejen k Crhovi, který jemu a Robertovi nabídl vypracování projektu rehabilitačního sanatoria, aby je pak podrazil a prosadil zcela nevyhovující návrh své milenky, ale také k Elišce, která ho nepřestává svádět a manželce Madle, jejichž vztah má daleko do někdejší idylky.


4/ film japoński JEDYNY SYN (Hitori musuko), reż. Yasujirô Ozu, 1936
WRESZCIE DŹWIĘKOWY!
Na YT w całości:


Bohaterką filmu jest matka, pracująca niemalże niewolniczo w małej górskiej fabryce przemysłu włókienniczego. Poświęca się całkowicie dla syna, który studiuje w Tokio. Ma nadzieję po zakończeniu studiów zdobyć i wysoką pozycję, i pieniądze.

5/ historia kina - jeszcze kilka filmów francuskiej wytwórni Pathé, między innymi Le cheval emballé, reż. Louis J. Gasnier, 1908
Na YT:


6/ z nowości (powiedzmy) - BOGOWIE, reż. Łukasz Palkowski, 2014
Na YT trailer:


Polska, lata 80. Opowieść o życiu profesora Zbigniewa Religi, który dokonuje pierwszego udanego przeszczepu serca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz