wtorek, 9 czerwca 2015

Henryk Vogler - Autoportret z pamięci, tom 2

Drugi tom wspomnień Voglera był równie ciekawy, jak pierwszy.


W wiek męski autor wkroczył wraz z wybuchem wojny.

Zaczęła się wędrówka będąca pogonią za mirażem - Vogler usiłował się zaciągnąć do wojska, by spełnić swój obowiązek i kluczył wraz ze szwagrem raz tu, raz tam, usiłując na próżno znaleźć punkt mobilizacyjny. W tej wędrówce obaj trafili do Lwowa, gdzie przyszło im spędzić dwa lata, już po wkroczeniu do miasta wojsk sowieckich. Vogler podjął wymarzone studia na polonistyce i znów przeżywał studenckie lata. Z czasem do obu panów dobiły żony i to z nimi zdecydowali się na podróż powrotną - teściowa wynajęła pokój w Wieliczce i sprowadziła ich do siebie. Niestety w miarę spokojne życie w Wieliczce nie trwało długo, nastąpiło wysiedlenie i tak Vogler znalazł się najpierw w obozie pracy w Stalowej Woli, a potem w Zgorzelcu. Opis obozowego życia wywołuje oczywiście zdumienie dla sił witalnych tych, którzy potrafili to przetrwać. Mnie wystarczyła wzmianka o tym, że dręczeni biegunką więźniowie w nocy nie mieli siły wstawać do latryny, więc załatwiali się do menażki... do której następnego dnia fasowali kawę i zupę. Nadmienię, że w obozie nie było nawet studni...

Początek:
i koniec:


Wyd. Wydawnictwo Literackie Kraków 1986, 230 stron
Z własnej półki (kupione na allegro 14 stycznia 2013 roku za 5 zł)
Przeczytałam 5 czerwca 2015 rokuW TYM TYGODNIU OGLĄDAM

1/ siódmy odcinek serialu rosyjskiego CZECHOW I CO, 1998
Będą to ekranizacje kolejnych trzech opowiadań: Niwidimyje miru sliozy, Żiwaja chronołogia, Swistuny.
Na YT:


2/ film polski IRENA DO DOMU!, reż. Jan Fethke, 1955
Na YT w całości:


Głównym bohaterem filmu jest małżeństwo Majewskich. Mąż - Zygmunt jest majstrem w jednej z warszawskich fabryk i przy okazji przeciwnikiem pracy zawodowej kobiet. Jego żona Irena, znając poglądy małżonka, ukrywa chęć nauki jakiegoś zawodu. Irena dowiaduje się o kursach dla kierowców i zaczyna na nie uczęszczać. By mąż niczego się nie domyślił, po mistrzowsku organizuje sobie dzień.

3/ film czeski POZOR, VIZITA! reż. Karel Kachyňa, 1981
Na YT początek:


Czeski film psychologiczny rozgrywa się w 1960 roku na oddziale szpitala zakaźnego, gdzie jako nosiciel bakterii tyfusu zostaje odizolowany stary Prepsl, włóczęga bez rodziny, obieżyświat z własną etyką i pojęciem wolności. To wokół niego rozgrywa się cała akcja, on jest dominującą postacią opowieści. Początkowo nie chce dostosować się do sytuacji i żyć w izolacji od świata za murami szpitala, podejmuje kilka prób ucieczki, ale w końcu zaczyna nawiązywać przyjaźnie nie tylko z pracownikami szpitala, zwłaszcza dezynfektorem Kafką i sprzątaczką Katką, ale także z pacjentami w podobnym położeniu, swym współlokatorem dziadkiem Bartůnkiem i młodą Manką, wychowaną w sierocińcu. Zaczyna godzić się z losem i znajduje nowy cel w życiu.
Zakładam, że tytuł oznacza UWAGA, OBCHÓD! Tak w ogóle będę to oglądać w oryginale, więc cieszę się, że przynajmniej opis po polsku znalazłam i z grubsza wiem, o co chodzi :)

4/ film japoński AN INN IN TOKYO (Tokyo no yado), reż. Yasujirô Ozu, 1935
Na YT w całości z angielskimi napisami:


Znalazłam tylko taką informację:
Unemployed Kihachi and his two sons struggle to make ends meet. But that doesn't keep Kihachi from wooing single mother Otaka.

5/ z płyty EDISON - INVENTION OF THE MOVIES - film THE UNBELIEVER z roku 1918, reż. Alan Crosland
Na YT nie znalazłam.

Treść: A wealthy young American, bred to class distinction and racial intolerance, enters the Marines during the First World War. In the course of his training and his experiences in the trenches fighting, being wounded by, and being hospitalized with Germans, he comes to a recognition of the equality and brotherhood of men.

6/ film włoski LA CITTA' IDEALE (Idealne miasto), reż. Luigi Lo Cascio, 2012
Na YT trailer:


Bohater jest zawziętym ekologiem. Przeniósł się z Palermo do Sieny, którą uważa za idealne miasto. Od roku przeprowadza w swoim mieszkaniu eksperyment - chce być samowystarczalny.7 komentarzy:

 1. Widzę że czeskie kino w programie, a ja ostatnio jestem wyczulona na czeskie , a zwłaszcza czechosłowackie filmy( dopadła mnie nostalgia). Przeczytałam sobie opis Pozor, visita ! i na tyle mnie zaciekawił że poszukałam go w sieci i mam go, z napisami polskimi. Dla zainteresowanych, mogę zdradzić że jest na gryzoniu u użytkownika polska - pozdrawiam, znajoma z filmwebu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ups. Nie mam konta na gryzoniu :( Wstępnie zapodałam sobie jakieś dwie trzecie filmu w oryginale i ciężko. Niby rozumiem, w czym akcja, ale główny bohater opowiada sporo różnych historii i ja z tego ni w ząb. Widać stanowczo za wcześnie na takie eksperymenty.

   Usuń
  2. A w ramach resentymentów oglądam sobie właśnie SZPITAL NA PERYFERIACH :) to jest czad!

   Usuń
 2. A Kobietę za ladą ktoś jeszcze pamięta?;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kobietę za ladą obejrzałam kiedyś na YT, ale to był mój pierwszy raz. Ona była u nas wyświetlana w latach 80-tych, ja już wtedy byłam poza domem i nie miałam dostępu do TV :)

   Usuń