środa, 31 października 2012

Aleksandra Marinina - Szestiorki umirajut pierwymi

Szósta powieść o śledztwie prowadzonym przez Anastazję Kamieńską, opublikowana w 1995 roku. Polski tytuł: Płotki giną pierwsze.
Kim są tytułowe płotki? Oto od kilku tygodni regularnie w każdy weekend w okolicach Moskwy, mniej lub bardziej oddalonych od stolicy, ginie od strzału z rewolweru w tył głowy młody mężczyzna. Ofiar nic ze sobą nie łączy i śledztwo praktycznie stoi w miejscu, odnaleźć tajemniczego snajpera nie sposób. Tymczasem Dmitrij Płatonow z oddziału walki z przestępstwami gospodarczymi prowadzi inne śledztwo; w pewnym uralskim zakładzie wykryto nielegalną sprzedaż za granicę materiałów zawierających złoto za pomocą podstawionych spółek. Współpracownik Płatonowa zostaje zamordowany, a on sam oskarżony o wzięcie łapówki, toteż wybiera ucieczkę. Chroni się w mieszkaniu poznanej w metrze kobiety. Nikt wtedy jeszcze nie przypuszcza, że dwa śledztwa będą miały wspólny finał...
Przeczytałam 30 października 2012.

Plan na listopad gotowy, mam nadzieję, że się wyrobię, zawsze to krótszy miesiąc :)
1/ Wspomnienia: Wiridianna Fiszerowa - Dzieje moje własne (z poduszczenia Magdy, pożyczyłam w bibliotece; reszta własność osobista)
2/ Projekt Dickens: Dawid Copperfield, 2 tomy
3/ To zielone pod spodem - Literatura polska: Natalia Rolleczek - Drewniany różaniec (po zakładzie w Czupiradełku mi się wspomniało; w szkole zrobiło na mnie wstrząsające wrażenie, zobaczymy, jak będzie teraz)
4/ Na wierzchu - Seria NIKE: Mario Soldati - Aktor (właściwie wypadał pewien Faulkner, ale nie wiedziałam, czy czasem nie należy do całego cyklu, więc na razie ominęłam)
5/ Cracoviana: Krystyna Jabłońska - Ostygłe emocje
6/ Literatura polska: Michał Bałucki - Przebudzeni (powieść o powstaniu styczniowym, jakaś straszna ramota, no ale skoro kupiłam te 9-tomowe dzieła...)
7/ Po rosyjsku: Aleksandra Marinina - Smiert i niemnogo lubwi (Nastia wreszcie wychodzi za mąż, ale z przygodami)
8/ Reportaż: Ewa Krasnodębska - Jak odkrywałam Amerykę (mam cały stos takich dupereli i chcę się przez nie przekopać)
9/ Seria KIK: Sergiusz Antonow - Nie wierzcie papudze (już zaczęłam, jestem na 80-ej stronie, a papugi ani widu ani słychu; za to dużo o gołębiach)
10/ Po francusku: George Simenon - Maigret a peur
11/ Dla dzieci i młodzieży: Wiera Panowa - Sierioża


Obejrzałam włoski film Tutta colpa di Giuda (Wszystko to wina Judasza) w reż. Davide Ferrario z 2009 roku.

Nazywa się to komedia muzyczna.
Historia jest krótka: młoda Jugosłowianka - reżyserka teatralna osiadła we Włoszech - przybywa do zakładu penitencjarnego w Turynie, by ze skazanymi wykonać pewien projekt teatralny. Miejscowy kapelan nakłania ją, by przygotować inscenizację Pasji, choć Irena jest niewierząca i na początku bardzo sceptycznie podchodzi do sprawy, która jednak zmieni jej życie.
Teoretycznie tak, poważne kwestie, hegemonia kulturalna, Państwo i Religia, których więźniami jesteśmy wszyscy... ale było to nudne jak flaki z olejem - toteż nawet nie chce mi się wyszukać zdjęć z filmu :)
No dobra, jedno, z główną bohaterką, którą zagrała nasza polska Kasia Smutniak, ta co to tak pięknie się prezentowała na otwarciu tegorocznego festiwalu w Wenecji :)

2 komentarze:

  1. Duży ten zestaw na listopad :) Powodzenia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A tu doszły jeszcze książki z biblioteki, całkiem "niechcący" wypożyczone :) No nic, może zdążę.

      Usuń