czwartek, 21 maja 2015

Antoni Czechow - Nieostrożność

Znów tom piąty Dzieł Czechowa.
Zawiera on opowiadania z lat 1886-87:
Tym razem przypadła mi według kolejności oglądania serialu CZECHOW I CO - Nieostrożność.
Cudne opowiadanko o tym, jak może się skończyć brzydki nałóg alkoholizmu. Przy czym Striżyn akurat zazwyczaj jest nietrunkowy, to tylko wróciwszy późną porą z chrzcin, zachciało mu się jeszcze coś wypić i po cichutku, po ciemku, żeby nie pobudzić domowników, sięgnął po butelkę w kredensie, gdzie jego krewniaczka, stara panna Daszeńka, trzymała wódkę. To się na nim zemściło natychmiast, bowiem okazało się, że pomylił butelki i wychylił cały kieliszek nafty :) Tak zaczęła się odyseja biedaka o bogobojnym wyrazie twarzy: od jednego doktora do drugiego, a żaden w środku nocy nie ma ochoty zajmować się pacjentem. Aptekarz-Żyd co prawda mu otworzył, a nawet poszperał w mądrych księgach, ale tylko po to, by doradzić mu udanie się do.... lekarza i w końcu wyrzucić go na zbity pysk:
- Pan nas, farmaceutów, nie uważa za ludzi i budzi o czwarte godzine w nocy, a kużdy pies i kużdy kot ten odpoczynek ma... Wedle pański rozum to my nie ludzie i nasze nerwy poczebują być ze sznurków.
A tu w ustach pali, w żołądku rżnie, w uszach wali. Nic, tylko pewna śmierć czeka biednego Striżyna. Wrócił do domu, położył się do łóżka, ale zasnąć nie mógł.
Tymczasem rano...

A nie nie, moiściewy!
Nie ma tak dobrze. Kto chce znać finał, ten będzie musiał poszukać opowiadanka :)
Sądzę jednak, że wyłącznie w tym wydaniu, więc nie będzie to łatwe, w końcu nie namawiam do kupna wszystkich jedenastu tomów:
które nie półce zajmują trochę miejsca:
Z drugiej strony - czemu by nie? Inwestycja się opłaci. Gdyby tak fundować sobie jedno opowiadanie tygodniowo, wystarczy ich na ładnych parę lat :)
Ho ho, może nawet sama takie zobowiązanie podejmę, skoro już te Dzieła mam?
Ech, to moje upodobanie do systematyczności! No ale czasem to jedyna metoda, bo takie odkładanie, że może jutro, może w przyszłym miesiącu, to wiadomo jak się kończy. Stosami stosami stosami zaległych książek do przeczytania.

Wyd. CZYTELNIK Warszawa 1957, str.66-70
Tytuł oryginalny: Nieostorożnost /Неосторожность
Przełożyła: Irena Bajkowska
Z własnej półki
Przeczytałam 17 maja 2015 roku

Ekranizacja do obejrzenia w trzecim odcinku serialu CZECHOW I CO, od 16 minuty.
Najpierw jest "Żenich i papieńka", ale tego opowiadania - mimo usilnych poszukiwań - w Dziełach nie znalazłam.
W TYM TYGODNIU OGLĄDAM

1/ czwarty odcinek serialu rosyjskiego CZECHOW I CO
Będą to ekranizacje kolejnych trzech opowiadań: Ot nieczego diełat, Dorogaja sobaka, Choristka.
Nie znalazłam na YT :(

2/ film polski KARIERA, reż. Jan Koecher, 1954
Na YT pokawałkowany:


W kraju zjawia się agent obcego wywiadu, Karwowski, przysłany z Zachodu. Ma nawiązać kontakty, zorganizować siatkę dywersyjno - szpiegowską, lecz okazuje się, że nikt nie godzi się na współpracę. Osamotniony szpieg zostaje wreszcie aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

3/ film czeski SPOTKANIE W LIPCU (Setkání v červenci), reż. Karel Kachyňa, 1978
Fragment:


Jakub na střední škole těžce bojuje s angličtinou. Má ovšem movité rodiče, a ti pro synka nelitují peněz. Zaplatí mu prázdninový pobyt v jazykovém táboře, kde se má připravit na reparát. Když mladík dorazí na místo, zažije otřes: jeho lektorkou je nenáviděná profesorka Klára Fišerová, právě ta, která ho nechala propadnout! Navíc má s sebou pětiletého synka Davida, a ten je pěkné kvítko. Jakub je znechucen vývojem událostí a rozhoduje se pro rafinovaný protitah. Celá věc se mu ale vymkne z ruky i ze srdce...
Jakub zawalił w szkole angielski, więc dobrze sytuowani rodzice wysłali go na wakacyjny obóz językowy. Na miejscu jednak okazało się, że jego nauczycielką będzie znienawidzona Klára Fišerová, ta sama, która go oblała. Bo się uwzięła :) W dodatku nauczycielka przyjechała na obóz z 5-letnim synkiem Dawidem, niezłym ziółkiem. Jakub będzie chciał się zemścić na Klarze, ale cała rzecz wymknie mu się z rąk...

4/ film japoński KAPRYS (Dekigokoro), reż. Yasujirô Ozu, 1933
Na YT w całości z angielskimi napisami:


Po śmierci swojej żony, Kihachi staje przed zadaniem samodzielnego wychowania syna Tomio. Pewnego dnia mężczyzna poznaje młodą, bezrobotną kobietę o imieniu Harue i przekonuje przyjaciela Jiro, by zatrudnił ją w swojej restauracji. Z czasem Kihachi zaczyna darzyć Harue głębszym uczuciem, jednak dziewczyna traci głowę dla jego przyjaciela. Równocześnie Tomio staje się coraz bardziej zazdrosny o ojca.

5/ z płyty EDISON - INVENTION OF THE MOVIES - pozostałe filmy tej wytwórni z roku 1913, wśród nich ten:


6/ film włoski ACCIAIO (Stal), reż. Stefano Mordini, 2012
Trailer:

Dwie bohaterki - czternastolatki z miasteczka Piombino, żyjącego w cieniu huty, gdzie pracuje większość mieszkańców. Z drugiej strony jest piękna wyspa Elba, kusząca innym życiem. Problemy dojrzewania, wybory, przed jakimi stają dziewczęta, przyjaźń między nimi, problemy rodzinne. Środowisko robotnicze, które od jakiegoś czasu wydaje się, że zniknęło z włoskiego kina.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz