czwartek, 31 maja 2012

Daria Doncowa - Fanera Miłosskaja

Dwudziesty trzeci tom przygód Eulampii Romanowej. Tym razem Lampka śledzi niewiernego małżonka dobrze sytuowanej Swietłany, Swietłana wkrótce potem ginie, a małżonek prosi Lampę o znalezienie winnego, twierdząc, że jest w tę zbrodnię wrabiany.
Na planie domowym Kiriusza postanawia wziąć w swoje ręce sprawę wymarzonego domu w Podmoskowiu i zaczyna wymianę różnych dóbr z portalu "Szyło-myło": a to oferuje mieszkanie dla pary cyrkowców na tydzień w zamian za udostepnienie przejażdżki na słoniu, a to zamienia kindżał na kangura... mieszkanie coraz bardziej się zagęszcza :)

Zaczął się Krakowski Festiwal Filmowy. Byłam na jednym z filmów w cyklu Focus on Italy/Spojrzenie na Włochy: było to Hit the Road, Granny/Ruszaj w drogę, babciu w reżyserii Duccio Chiarini, który opowiada historę swojej babci Delii, postrachu rodziny, multimiliarderce, której dzięki charakterowi udało się wszystkie miliony stracić :)

Następnie zaczęłam oglądać retrospektywę Heleny Třeštíkovej, tegorocznej laureatki Smoka Smoków (po raz pierwszy kobieta!), czeskiej dokumentalistki:

Najpierw jej pierwsze, jeszcze podobne nietypowe dla niej dokumenty: Cud/Zázrak - chodzi o cud narodzin i macierzyństwa, z 1975 roku.

i Dotyk światła/Dotek světla, o niewidomych dzieciach, oba bardzo poetyckie.

Potem film z 1995 roku: Słodkie gorycze Lidy Baarovej/Sladké hořkosti Lídy Baarové, o gwieździe przedwojennego kina czeskiego, która padła ofiarą historii.

Wczoraj film z konkursu dokumentalnego: Najświętsza Panienka, Koptowie i ja? La Vierge, les Coptes et moi Namira Abdela Messeha, Francuza urodzonego w rodzinie egipskich chrześcijan obrządku koptyjskiego. Namir postanawia nakręcić film o objawieniach Matki Boskiej w Egipcie, o których zawsze wiele się mówiło podczas rodzinnych spotkań.


A tu plany czytelnicze na czerwiec, jak już się to szaleństwo uspokoi.
Po kolei:
1/ Dla dzieci i młodzieży: Mikołaj Dubow - Wyspa strachów
2/ Po włosku: Fruttero & Lucentini - Il palio delle contrade morte
3/ Projekt Siostry Woźnickie: Ludwika Woźnicka - Dzieci Europy
4/ Projekt Siostry Woźnickie: Zofia Woźnicka - Zaproszenie
5/ Cracoviana: M.M. Mariańscy - Wśród przyjaciół i wrogów
6/ Reportaże: Paweł Smoleński - Pochówek dla rezuna
7/ Projekt Simenon: Georges Simenon - Les memoires de Maigret
8/ Po rosyjsku: Daria Doncowa - Nocznaja żizń mojej swiekrowi
9/ Literatura światowa: Anatol France - Zbrodnia Sylwestra Bonnard
10/ Seria NIKE: Gabriel Garcia Marquez - Jesień patriarchy

1 komentarz:

  1. Smoka Smoków pstrykałem niedawno w Parku Decjusza - niesamowity, tyle że przez te kształty, ciężko go było jakoś trafnie uchwycić...
    Fotoreportaż z odbioru nagrody na stronce o "nadawaniu do prasy":)))

    OdpowiedzUsuń