sobota, 17 grudnia 2016

Daria Doncowa - Goriacziaja liubow sniegowika

Czyli GORĄCA MIŁOŚĆ ŚNIEŻNEGO BAŁWANA, ha ha.
Zatęskniłam za ruszczyzną i wyciągnęłam Doncową. Jednak w tygodniu prawie nie udawało się czytać, w praktyce nadrobiłam w weekendy, siedząc przy mamie na dyżurze :)

Umysł mam tak zajęty sprawami bieżącymi, problemem z mamą, ciągłym kursowaniem (ja, co nie cierpię pociągów), że nie jestem w stanie się skupić na lekturze. Wzięłam jakąś powieść, przeczytałam kilka stron - na drugi wieczór, gdy znów po nią sięgnęłam, nic nie pamiętałam.
Doncowa jest dobra, bo w sumie nie musisz nic pamiętać - czyta się po to, by nie tracić kontaktu z językiem :)
Więc tylko daję znak-sygnał, że żyję.


Dwudziesty drugi tom z serii o Wioli Tarakanowej.

Początek:
Koniec:

Wyd. EKSMO Moskwa 2009, 379 stron
Tytuł oryginalny: Горячая любовь снеговика
Z własnej półki
Przeczytałam 11 grudnia 2016 rokuNAJNOWSZE NABYTKI

To z doniesienia Moniki:

To z odwiedzin w Księgarni Akademickiej:

To z Taniej Jatki, gdzie szukałam czegoś pod choinkę dla Ojczastego (ha ha, kiedyś i tak będzie moje):

A to przy okazji znalazłam dla siebie:

To zaś odebrałam, umówiwszy się z panią ze Stowarzyszenia Mieszkańców Żaczka przy wejściu do Parku Krakowskiego :) Dawno już nie miałam osobistego odbioru z przygodami - i tym razem obeszło się bez przygody. Całe szczęście, bo miałam milion pakunków!


W TYM TYGODNIU OGLĄDAM

1/ POCIĄG, Polska 1959
Reż. Jerzy Kawalerowicz
Fragment:


"Ten film mówi o głodzie, o tęsknocie uczuć, niekoniecznie zresztą miłosnych. Dziewczyna odczuwa niedosyt życia, u mężczyzny - pod jej wpływem - rodzi się samotność. Każdy człowiek jest w pewnym sensie niezadowolony z tego, co ma, i zostawia sobie jakąś furtkę, jakąś niejasną perspektywę. Tą tęsknotą uczuć zostali obdarzeni wszyscy bohaterowie "Pociągu". Nastąpił niejako podział jednego melodramatu na wiele osób" - mówił przed laty o swoim filmie Jerzy Kawalerowicz.
[z Filmpolski.pl]
10/10

2/ DRUGAJA ŻIZŃ (Özga ömür), Azerbejdżan 1987
Reż. Rasim Odżagow
Film w całości:


Ja oglądałam oczywiście w wersji rosyjskiej, gdzie film nosił tytuł DRUGAJA ŻIZŃ (Другая жизнь).

Jeden dzień z życia rektora wyższej uczelni w Azerbejdżanie. Problemy w domu, z synami, synowymi, żoną chorą z urojenia, terroryzującą otoczenie. Problemy w pracy, z romansami podwładnych, z budową nowego skrzydła uczelni, z pryncypiami i zasadami, jakie należy przyjmować i jakimi się kierować. Prawdziwym sobą Fariz Rzajew może być tylko u kochanki. A tymczasem boli serce...
7/10

3/ SYGNAŁY, Polska 1959
Reż. Jerzy Passendorfer

Sensacyjny melodramat - historia taksówkarza, który w zamian za cenny lek dla chorej żony godzi się na udział we włamaniu. Żona kierowcy jest ciężko chora. Uratować ją może tylko drogi, trudno dostępny w kraju lek zagraniczny. Mąż, po licznych bezskutecznych próbach, decyduje się wziąć udział we włamaniu do komory celnej. Szef bandy obiecuje mu pomoc w zdobyciu lekarstwa. Lek dostarcza jednak na apel radiowy bezinteresownie starsze małżeństwo, a mąż pomaga milicjantom w ujęciu przestępców.
[Filmpolski.pl]
6/10

4/ TALISMAN (Талисман), ZSRR 1983
Reż. Araik Gabrielian, Wieniamin Dorman
Film w całości:


Ostatnio mam tak mało czasu dla siebie, że wybieram filmy według ich długości :) a raczej krótkości :) Najlepsze są takie godzinne... naszykowałam sobie cały zestaw!

15-letni Sasza, przezywany Diukiem, chce być kimś, osobowością... toteż oznajmia, że jest talizmanem i przynosi szczęście innym. Wieść szybko się rozchodzi nie tylko w szkole, ale i poza jej obrębem i do Saszy-Talizmana zgłaszają się ludzie proszący o pomoc w różnych problemach. Teraz Sasza, gdyby nawet chciał przestać być dobrym, już nie może tego zrobić :)
Bardzo sympatyczny film, niekoniecznie dla dzieci.
7/10

5/ MALCZISZKI - NAROD CHOROSZIJ (Мальчишки - народ хороший), ZSRR 1972
Reż. Wasilie Breskanu
Fragment:


Piętnastolatkowie trenują boks w szkolnej drużynie. Jeden z nich obraża się na trenera za zawieszenie go (uderzył przeciwnika już po gongu kończącym spotkanie), rzuca treningi, próbuje lekkoatletyki, a po pierwszym niepowodzeniu przystaje do grupy chuliganów...
6/10

6/ TYSIĄC TALARÓW, Polska 1059
Reż. Stanisław Wohl

Wiosną 1959 roku w kominku kancelarii krakowskiego notariusza odnalezione zostaje tysiąc talarów w złocie wraz z manuskryptem wyjaśniającym pochodzenie i przeznaczenie skarbu. Sto lat wcześniej, w czerwcu 1859 roku, dwaj handlarze, Hipolit Wydech i August Drapka udali się w podróż z Radomia do Krakowa. W okolicy Chęcin zostali napadnięci i doszczętnie ograbieni - pozbawiono ich nawet wierzchniego ubrania. Za trzy dni w Krakowie gościć miał arcyksiążę i kupcy koniecznie chcieli dotrzeć tam na czas. Jednak nikt nie udzielił pomocy poszkodowanym. Dwaj nadzy mężczyźni wydawali się wszystkim podejrzani, szczuto więc ich psami, bito, odpędzano. W tej beznadziejnej sytuacji - jako że byli ludźmi z fantazją i poczuciem humoru - zawarli zakład, który rozstrzygnięty miał zostać dopiero za sto lat - czy można w roku 1959 w ciągu trzech dni dotrzeć z Chęcin do Krakowa, nie mając nic oprócz stroju kąpielowego? Ów zakład rozegrać mają spadkobiercy Hipolita i Augusta. Odnajduje ich tuż przed upływem wyznaczonego terminu krakowski notariusz. O złote talary będą rywalizować kompozytor Marek Drapka i siostrzenica właścicielki domu mody Kasia Wydech. Marek ubrany tylko w strój kąpielowy ma w ciągu trzech dni dotrzeć z Chęcin do Krakowa. Jeśli zadania tego nie zdoła wykonać, cały skarb przypadnie Kasi. Jest jeszcze jeden warunek - obie strony nie mogą ze sobą współpracować. Tymczasem od pierwszej chwili Kasia i Marek poczuli do siebie szczerą sympatię. Po licznych perypetiach Marek podejmuje się zadania i jest to początek wielu zabawnych przygód i rywalizacji obu stron. A kiedy zakochani młodzi świadomie zrezygnują z talarów na rzecz własnego szczęścia, muszą stawić czoło rozwścieczonym stronnikom.
[Filmpolski.pl]
5/10

7/ PRO DRAKONA NA BAŁKONIE (Про дракона на балконе, про ребят и самокат), ZSRR 1976
Reż. Giennadij Charłan
Film w całości:


Zabawny film dla dzieci o tym, jak para pionierów Misza i Lida składa wizytę u znanego pisarza i niechcący upuszcza terrarium z hodowanym przez Mamontowa "smokiem". "Smok" spadł z balkonu i zniknął. Nie pozostało nic innego, jak dać nogę i starać się go odkupić. Tymczasem Żeńka, mały braciszek Lidy, bierze sprawy w swoje ręce i udaje się na hulajnodze na poszukiwania zwierzątka.
7/10

8/ MIEŁOCZI ŻIZNI (Мелочи жизни), ZSRR 1980
Reż. Wiaczesław Krisztofowicz
Film w całości:


Jeden dzień w życiu rozpadającego się małżeństwa. Syn pod opieką babci, a mąż z żoną załatwiają sprawy: trzeba iść do Urzędu Stanu Cywilnego, obejrzeć mieszkania na zamianę, sprawdzić, co stało się na daczy, gdzie wylała rzeka. Drobiazgi, szczegóły, błahostki... a życie toczy się dalej.
8/10

9/ MIENIAJU SOBAKU NA PAROWOZ (Меняю собаку на паровоз), ZSRR 1975
Reż. Nikita Chubow
Film w całości:


Film dla dzieci. Alik błaga nauczyciela muzyki, by przyjął go do chóru. Profesor dziwi się, bo przecież Alik kompletnie nie ma słuchu. Ale dla chłopca to nie przeszkoda - w chórze i tak go nie będzie słychać, zwłaszcza jeśli będzie śpiewać po cichutku. Problem w mamie Alika - ma ona duże ambicje co do syna, chciałaby, żeby - jak inne dzieci - pisał wiersze albo należał do kółka baletowego czy występował w telewizji. Alik zdaje sobie sprawę, że jedyna możliwość zdobycia wymarzonego psa to zaspokojenie mamy pragnień. Jednak zapisanie syna do chóru mamie nie wystarczy - pewnego dnia przywożą do domu pianino. W dodatku Alika zapraszają do filmu...
8/10

10/ WARWARIN DIEŃ (Варварин день), ZSRR 1982
Reż. Anatolij Dubinkin, Josif Szapiro
Film w całości:


Warwara i Paweł przeżyli razem kilka lat, a potem zaczęła się wojna i Paweł poszedł na front. Warwara zaś rozpoczęła ciężką pracę w fabryce metalurgicznej, jednocześnie opiekując się córeczką i ulegając tyranii teściowej. Pewnego dnia do huty przybył kontyngent ochotników, a wśród nich inwalida Łarion. Między młodymi narodziło się uczucie...

Piękna pieśń z filmu:

" Я хотела позабыть , чужого , но желанного

Чтоб судьбу свою решить, всё сызнаво, всю заново

Я хотела не грустить, душою зря не маяться

Я хотела позабыть, да всё не забывается

Я хотел бы позабыть, костры давно остывшие

Что бы вновь не бередить, все раны не зажившие

Я хотел бы разлюбить , чтоб никогда не каяться

Я хотел бы позабыть , да всё не забывается....."

11/ THE FAMILY STONE (o debilnym polskim tytule RODZINNY DOM WARIATÓW), USA 2005
Trailer:


Sympatyczna komedia z gwiazdorską obsadą, opowiadająca o świętach Bożego Narodzenia w pewnej amerykańskiej rodzinie. Państwo Stone mieszkają w malowniczym miasteczku w Nowej Anglii. Razem z nim w dużym domu święta spędza cała wielopokoleniowa rodzina. Zjeżdża nawet najstarszy syn, robiący karierę w wielkim mieście. Przywozi ze sobą narzeczoną, Meredith Morton (Sarah Jessica Parker), chcąc przedstawić ją oficjalnie rodzicom, braciom i siostrom. Niestety, Meredith - sztywna, bezwzględna kierowniczka z Nowego Jorku - nie budzi sympatii rodziny. Członkowie rodziny dają jej niezły wycisk. Upokorzona Meredith posyła po swoja siostrę (Claire Danes), która ku jej zdumieniu, staje się ulubienicą rodziny jej przyszłego męża...
[z Filmwebu]
7/10

12/ CZERWONY KAPITAN (Rudý kapitán), Słowacja/Czechy /Polska 2016
Reż. Michal Kollar
Polski zwiastun:


Rok 1992. Po upadku komunizmu pozostało wiele nierozwiązanych spraw kryminalnych, których sprawcy nigdy nie ponieśli kary. W ręce Krauza (Maciej Stuhr) – ambitnego, młodego detektywa z Wydziału Zabójstw, wpada jedna z nich. Na miejskim cmentarzu odnalezione zostają zwłoki z licznymi śladami tortur. Świadomi niebezpieczeństwa, Krauz wraz ze swoim partnerem, postanawiają rozwiązać zagadkę. Wszystkie tropy prowadzą do "Czerwonego Kapitana" – owianego złą sławą specjalisty od "ostatecznych" przesłuchań z czasów minionej władzy. Niewielu przeżyło spotkanie z nim. Z każdą minutą śledztwa wychodzi na jaw coraz więcej faktów, a podejrzenia padają na najwyższych decydentów policji i Kościoła.
Niestety wyszło to słabiutko. A już polski dubbing poniżej wszelkich norm. Połowy dialogów nie rozumiałam.
4/10


To skandal prawdziwy, ale nie mam czasu na opisy. Za chwilkę obiad, potem pociąg... Może w wolnej chwili dołożę :) Cud, że jeszcze znajduję godzinkę na obejrzenie filmu - faktycznie wygląda to tak, że większość z nich to produkcje 60-minutowe, zrobiłam sobie listę takich krótszych filmów, żeby cokolwiek oglądać.


9 komentarzy:

 1. Dobrze, że jesteś, bo już się martwiłam.
  Napaliłam się na "Okupacyjny Kraków" a teraz leży i czeka. Jakoś tak wpadłam w dołek, a w takich wypadkach ratuję się książkami ukochanymi, czytanymi po raz setny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Złego diabli nie wezmą :)
   A z Okupacyjnym to znany syndrom: kupiłaś upragnioną książkę - wcale się za nią nie zabierasz, bo przecież już jest pod ręką, możesz kiedykolwiek, masz czas :)

   Usuń
  2. Mam to samo.
   Poszukuję jakiejś książki i wręcz chory jestem, marzą żeby ją przeczytać, a jak już zdobędę, to stoi miesiącami na półce... :)
   Z.

   Usuń
  3. Nie chcę nikogo denerwować, ale z takim podejściem nie zdążymy przeczytać książek najważniejszych;)

   Usuń
  4. :)
   Już się tym tak bardzo nie przejmuję :)

   Usuń
 2. Też mnie martwiła ta długa nieobecność... :)
  Zdzisław

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja ostatnio zrobiłam przetasowania na regale i wyszło mi całe pół półki (ze 20 sztuk) czekających na przeczytanie, z trudem upolowanych i wyczekanych książek.

  OdpowiedzUsuń