wtorek, 10 lipca 2012

Jeanne Birdsall - Rodzina Penderwicków na Gardam Street

Gdzieś znalazłam głosy zachwytu, więc ściągnęłam Córuni książkę z półki i zapoznałam się. Zachwytu nie podzieliłam. Takie jedno z wielu czytadeł dla dzieci. Ojciec-naukowiec mieszka z czterema córkami w małym miasteczku w USA. Matka zmarła wkrótce po urodzeniu najmłodszej z nich, ale od tej pory minęły 4 lata i list napisany przez matkę przed śmiercią, a wręczony obecnie przez ukochaną ciotkę, zachęca do prób znalezienia sobie nowej towarzyszki życia. Dziewczęta zawiązują spisek antyrandkowy, a jednocześnie poznają nową, bardzo miła sąsiadkę-wdowę. Wszystko zmierza ku szczęśliwemu końcowi.
Przeczytałam 9 lipca 2012.

Za to film obejrzany po południu - zachwycający. Zawtra była wojna czyli Jutro była wojna, reżyserował Jurij Kara w 1987 roku.
Jest rok 1940 w małym prowincjonalnym miasteczku. Jedna z uczennic czyta wiersze zakazanego poety Jesienina, więc nauczycielka rozpętuje nagonkę i wkrótce ojciec Wiki zostaje aresztowany jako wróg narodu (do tej pory był dumą miasta). Wika nie wytrzymuje psychicznie nacisku - organizacja komsomolska chce, by publicznie wyparła się ojca - i popełnia samobójstwo. Przyjaciele zadają sobie pytanie, jak żyć, czym się w życiu kierować, co to jest prawda... Za rok wybuchnie wojna i większość młodych ludzi zniknie w jej zamęcie.
Nauczycielkę zagrała Wiera Alentowa, główna bohaterka filmu Moskwa nie wierzy łzom.

3 komentarze:

 1. Ja właśnie przeczytałam pierwszą cześć o Penderwickach (tytuł to po prostu "Rodzina Penderwicków) i też zachwytów nie podzieliłam. A już porównania do "Tajemniczego ogrodu" są bardzo na wyrost, bo łączy je tylko występowanie dużej posiadłości w dużym ogrodzie w obu, koniec. Lubię czytać powieści dla dzieci (infantylne to, ale prawdziwe ;) ), a tą zmęczyłam. Nie jest bardzo zła, ale niczym się nie wyróżnia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Put merely, it's a TENS annoyance stand-in, and can be put-upon at your own discretion, whenever you want it for as foresightful as you take. Victimization Aurawave to aid fighting bring down support painful sensation as easily as the fact that it's one
  of the almost lοω-priced pгoductѕ of
  it's tolerant.

  Feel free to visit my homepage u rl

  OdpowiedzUsuń
 3. Painful sensatіοn іnterfereѕ with ouг аbilіtу tο bouncy
  a nοrmal moԁuѕ vіvenԁi, anԁ can be
  ill-used to hеlp οnеsеlf plaу roughly paіnful sеnѕаtiοn stаnԁ-in hаs ѕeveгal
  advantаgeѕ.

  Mу homepage :: http://aurawavereview.com

  OdpowiedzUsuń