poniedziałek, 23 lipca 2012

Zofia Woźnicka - Paryskie stypendium

Opowieść o przygodach Joanny, studentki malarstwa, która w nagrodę za postępy w nauce otrzymuje stypendium do Paryża i list polecający do znanego profesora. razem z Joanną zwiedzamy miasto (trochę za detaliczne opisy zabytków), poznajemy nowych przyjaciół i zakochujemy się w koledze z kraju.
Przeczytałam 22 lipca 2012.
To ostatnia książka z zestawu zebranego do PROJEKTU SIOSTRY WOŹNICKIE. Oczywiście nie wszystko udało się znaleźć. Niestety, biblioteki często likwidują stare książki - zresztą i ta została nabyta na allegro (za 1,69 zł!) z zasobów jakiejś biblioteki w Piszu - i jedyne, co pozostaje, to właśnie allegro, gdzie mnóstwo staroci można wygrzebać - ale przecież nie wszystko chce się mieć... a zwłaszcza MOŻNA... mnie się miejsce na ostatnim regale tzw. na resztę życia niestety skończyło i znów stosy wkroczyły na stół :(

Szukałam na wieczór czegoś niedługiego i wybór padł na Balladę o żołnierzu (Bałłada o sołdatie), choć byłam pełna obaw, no bo wojenna tematyka. Tymczasem film tak przepięknie liryczny... Reżyserował Grigorij Czuchraj w 1959 roku. Polskiemu wydaniu towarzyszy długi wywiad z reżyserem, gdzie opowiada on ciekawie o wielu perypetiach związanych z kręceniem filmu, o początkowym odłożeniu go na półkę, dopiero nagroda w Cannes i nominacja do Oscara za scenariusz ruszyły sprawę. Był to drugi film Czuchraja po Czterdziestym pierwszym, trzeba będzie i to obejrzeć. Czuchraj zmarł w 2001 roku, natomiast jego syn Paweł kontynuuje ojcowski zawód, nakręcił m.in. Kierowcę dla Wiery i Wora (Złodzieja), którego mam, jak się właśnie okazało, więc też obejrzę :)

1 komentarz:

  1. o, nie wiedziałam, że to syn. Kierowcę dla Wiery widziałam, świetny

    OdpowiedzUsuń